Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: vedder »

Sąsiedzi

dostałem do skrzynki coś co jest nazwane rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok
wynika z niego, że Wspólnota ma stratę za 2017 w związku z tym dorozumiałem, że podzielili ta stratę na wszystkich i wyszło coś tam do zapłaty.

chciałem zapytać - to tak naprawdę działa? jakoś nigdy nie spotkałem się z czymś takim - rozumiem rozliczenie mediów (ogrzewanie, woda) i różnicę między zaliczkami a rzeczywistym zużyciem - ale rozliczenie wyniku finansowego Wspólnoty to nie widziałem

ktoś objaśni dla mniej zdolnych o co chodzi? (być może to tak jest i tak powinno być ale wolę zapytać)

dzięki
tomek
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: osverdis.pl »

Generalnie tak jest i być powinno, tzn. np. jeśli na konserwację wind mieliśmy zaplanowane w budżecie X, a psuły się masowo i wydaliśmy 3X, to ktoś te koszty musi pokryć.

Osobnymi kwestiami są weryfikacja zasadności wydatków i to, czy zaliczki, które płacimy są wyliczone rozsądnie, czy wzięte z kapelusza.
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: vedder »

no właśnie chyba bardziej miałem na myśli to co piszesz w zdaniu drugim
bo co jeśli w następnym roku ta strata będzie np po 10 tys na mieszkanie? po prostu przyjmiemy, że tak jest?
rozumiem, że wcześniej musieliśmy zatwierdzić sprawozdanie Wspólnoty za 2017 rok a ja nie pamiętam, żebym nad czymś głosował (tak, nie było mnie na zabraniu ale też nie głosowałem dotychczas papierowo) - czy takie rozliczenie wyniku i obciążenia dla Mieszkańców w przypadku straty nie powinno mieć miejsca PO zatwierdzeniu wyniku Wspólnoty przez Mieszkańców?
Robert
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2018, o 16:34

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: Robert »

Szanowni Państwo,

ktoś próbuje z mieszkańców drwić, przedstawiając nam do dopłaty za 2017 r. np. centralne ogrzewanie, które nie funkcjonowało na częściach wspólnych w zimie w 2017 r. Ciekawostką jest również naliczenie ogromnej kwoty za materiały konserwujące w 2017 r. i dodatkowo zużycie wody na cele wspólne, podwójne w stosunku do roku poprzedniego. Jeśli ktoś to zatwierdził bez zgody naszych mieszkańców, to jest jakieś grono kilku osobowe bez zweryfikowania prawidłowości tych wydatków to będę stanowczo oczekiwał wyjaśnień i nie tylko ja. Nie jest tak jak napisał ktoś w 2 wpisie że my mieszkańcy będziemy płacić wszystko co nam się podrzuci bo coś wynika tylko z rozliczenia rocznego. Jeśli w trakcie roku zaistniała konieczność wydatkowania dodatkowych środków (dużych kwot) niezaplanowanych to należało informować o tym mieszkańców. Nie jesteśmy ubezwłasnowolnieni. Zarządzanie Wspólnotą regulują przepisy i orzeczenia sądowe. Nie można robić wolnej amerykanki. Pozdrawiam
Robert
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2018, o 16:34

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: Robert »

Poniżej cytuję wypowiedz autor: osverdis.pl czyli nikt.
Osobnymi kwestiami są weryfikacja zasadności wydatków i to, czy zaliczki, które płacimy są wyliczone rozsądnie, czy wzięte z kapelusza.

To ja i nie tylko chciałbym wiedzieć czy ktoś zweryfikował zasadność poniesionych kosztów dodatkowych w 2017 r. Skoro w budżecie była jak co rok nadwyżka i dodatkowo w sposób racjonalny wydatkowana to co się stało teraz ?. Jeszcze jedno chciałbym wiedzieć i mieszkańcy też, która to winada lub windy się psuły notorycznie i jaki był powód. Czy ktoś to zweryfikował ??
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: osverdis.pl »

Jeżeli mnie nie znasz, to znaczy, że mało się interesujesz sprawami osiedla :lol:

Nie bardzo rozumiem, do kogo masz te pretensje. Byłeś na zebraniu wspólnoty? Na forum działającym od 2012 zarejestrowałeś się 4h temu i "stanowczo oczekujesz wyjaśnień". Być może merytorycznie masz rację, ale chyba kierujesz swoją złość w złą stronę (w stronę sąsiadów).
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: vedder »

Wydaje mi się że sprawa jest dość poważna i do wyjaśnienia. Wynik fin za 2017 jest niezatwierdzony, nie wiemy co się stało z nadwyżkami (były wogóle, bo nie pamiętam?) z poprzednich lat a tu ktoś wymaga zapłaty pd Wspólnoty kilkudziesięciu tysięcy.
Temat o tyle dziwny, że dostali Państwo zapewne maila z informacją o wypowiedzeniu umowy Integrum.
Niczego nie sugeruję ani nie przesądzam, ale chciałbym mieć jasność w tej kwestii.

Jeśli ktoś miałby jakieś informacje to prośba o podzielenie się
Pzdr
Tomek
Robert
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2018, o 16:34

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: Robert »

Witam serdecznie
chciałbym aby niejaki osverdis.pl przedstawił się chociażby z imienia bo na dzisiaj jesteś galanonim.
Z przykrością stwierdzam że niepotrzebnie się zdenerwowałeś osverdis.pl. Informuję wszystkich że w budżecie jest nadwyżka, a dysponowanie środkami finansowymi tj. własnością mieszkańców w sposob dowolny wskazuje na nieznajomość przepisów. Co do mojego uczestnictwa w życiu tego osiedla jest duża. Zaliczyłem jedynie nieobecność w tegorocznym zebraniu wspólnoty. Niezorientowani w przepisach pozwolili sobie na doliczenie mieszkańcom dodatkowych opłat bez podjęcia uchwały. Jeśli ktoś chce działać w imieniu i na rzecz wspólnoty to powinien ujawnić swoje dane w tablicy informacyjnej. Dodatkowo nieprawda jest że mieszkańcy wyrazili zgodę na dodatkowe płatności w sytuacji gdy na koncie wspólnoty odnotowano dodatkowe środki. W kwestii wypowiedzenia umowy administrowania to mamy do czynienia z sytuacją budząca wątpliwość. Pozdrawiam
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: Kris »

Robert, chyba Cię trochę poniosło i mylisz osverdis.pl, który jest po prostu administratorem forum i robi to 'pro publico bono' (to osoba prywatna i nie ma żadnego obowiązku przedstawiać sowich danych osobowych/kontaktowych), z faktycznym administratorem osiedla, którym jest Integrum...
Robert
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2018, o 16:34

Re: Rozliczenie wyniku finansowego za 2017 rok

Post autor: Robert »

Witaj Krzysztofie, chyba nie zrozumiales problemu. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ