Nowy zarząd

Dyskusja na temat wprowadzenia zarządu złożone z mieszkańców osiedla
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: Konkordat »

tak się zastanawiam jakie aspekty życia Wspólnoty w obecnej chwili są jakoś specjalnie zaniedbane?

- główną "przewiną" Zarządu wydaje się brak komunikacji - głownie na forum - moim zdaniem Zarząd powinien traktować to miejsce jako źródło pomysłów, uwag, i opinii do których należy się ustosunkować merytorycznie
- firma sprzątająca, mogłoby być lepiej, ale Piotr pisze, że nad tym pracują
- administrator Bartosz, nie chcę porównywać do Pawła, jednak ja osobiście nie mam powodów do narzekania, generalnie na każdy kontakt z mojej strony jest reakcja, która prowadzi do rozwiązania zgłaszanego problemu

dla mnie najważniejsze jest to, że zarząd i administracja są rozdzielone, jest wiele argumentów za takim rozwiązaniem - zwłaszcza higienicznych :)

Generalnie zapowiada się ciekawe spotkanie. Mam nadzieję, że będą na nim argumenty, a nie emocje.

Co do Zarządu nie ma przeciwwskazań aby te same osoby były w jednym i drugim Zarządzie. Ale Zarządy muszą być dwa.
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

Podstawowym argumentem za zmianą Integrum było to, że po zmianie będzie lepiej, taniej i bardziej transparentnie.
Nie wydarzyła się żadna z tych rzeczy. Pod wieloma względami jest gorzej, drożej i tak samo mało przejrzyście, jak za czasów Integrum.

Obecny Zarząd przez długie miesiące uparcie ignorował forum - zaskakująco intensywna aktywność rozpoczęła się w ostatnich dniach, tuż przed zebraniem zwołanym na żądanie mieszkańców. Ktoś może powiedzieć, że to nieoficjalne forum, nie wszyscy tu muszą zaglądać. W e-kartotece kopie umów (i to tylko wybranych) pojawiły się dopiero 15.10.2018 A gdzie reszta umów? Czy tak miało być, kiedy rozmawialiśmy o zmianie Integrum? Raczej nie...

Bartosz to sympatyczny facet i cieszę się, że na przesłane zgłoszenia ktoś reaguje i prędzej lub później to naprawia, tylko jaka w takim razie jest rola Administratora? Czy to nie on powinien na bieżąco weryfikować stan osiedla i samemu wyłapywać uszkodzenia? Czy żarówkę, która nie pali się od wielu dni naprawdę muszę sam zgłosić, żeby była wymieniona?

Higieniczność rozdzielenia zarządu i administracji jest złudna i mam wrażenie, że wiele osób dało się na ten argument nabrać kiedy zmienialiśmy Integrum. Teraz zamiast profesjonalistów mamy grupę (anonimowych) amatorów, którzy jak sądzę oprócz zadań związanych z osiedlem mają swoje prace i rodziny na głowie. Nie przekonywało i nie przekonuje mnie nadal, że są w stanie wykonywać obowiązki Zarządu skuteczniej, niż firma, która z utrzymywania takich wspólnot żyje na co dzień. Nie wspominając o możliwościach negocjacyjnych pojedynczej wspólnoty wobec dużej firmy administrującej, która usługi (sprzątania, ogrodnictwa, konserwacji itp.) może kupować taniej i skuteczniej, bo podpisuje jedną umowę na wiele prowadzonych przez siebie wspólnot...

To może lepsza kontrola podejmowanych przez Zarząd decyzji? Jest dokładnie taka sama - każdy z mieszkańców ma prawo w dowolnym momencie wystąpić o dostęp do dokumentów i przekonać się osobiście, jak sobie Zarząd radzi - a Zarząd, niezależnie czy właścicielski czy powierzony ma obowiązek te informacje udostępnić. Myślę, że szczególnie teraz, przy ostatnich astronomicznych podwyżkach parę osób z tego uprawnienia chętnie skorzysta.

Cieszę się, że na zebraniu będzie okazja usłyszeć co Zarząd wykonał na rzecz wspólnoty przez ostatnie miesiące, jak wyglądały dotychczasowe przychody i koszty wspólnoty. Zbliża się koniec roku budżetowego i czas na merytoryczną dyskusję oraz sprawdzenie, czy decyzja o zmianie sposobu sprawowania zarządu faktycznie była dla naszej wspólnoty tak korzystna, jak zakładaliśmy.
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: Konkordat »

no to idziemy :)
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: Kris »

Za swojej strony, mój główny zarzut wobec Zarządu, to problemy z zarządzaniem informacją... tak więc mamy już dwa punkty ;)
katja
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 130
Rejestracja: 17 sty 2013, o 15:24

Re: Nowy zarząd

Post autor: katja »

Konkordat pisze: 12 lis 2018, o 17:45 tak się zastanawiam jakie aspekty życia Wspólnoty w obecnej chwili są jakoś specjalnie zaniedbane?

- główną "przewiną" Zarządu wydaje się brak komunikacji - głownie na forum - moim zdaniem Zarząd powinien traktować to miejsce jako źródło pomysłów, uwag, i opinii do których należy się ustosunkować merytorycznie
- firma sprzątająca, mogłoby być lepiej, ale Piotr pisze, że nad tym pracują
- administrator Bartosz, nie chcę porównywać do Pawła, jednak ja osobiście nie mam powodów do narzekania, generalnie na każdy kontakt z mojej strony jest reakcja, która prowadzi do rozwiązania zgłaszanego problemu

dla mnie najważniejsze jest to, że zarząd i administracja są rozdzielone, jest wiele argumentów za takim rozwiązaniem - zwłaszcza higienicznych :)

Generalnie zapowiada się ciekawe spotkanie. Mam nadzieję, że będą na nim argumenty, a nie emocje.

Co do Zarządu nie ma przeciwwskazań aby te same osoby były w jednym i drugim Zarządzie. Ale Zarządy muszą być dwa.
Uważam, że Twoje pytanie powinno zostać inaczej zadane -tj. co się zmieniło w stosunku do zarządów powołanego Administratora na plus (wcześniej IM, teraz Silva (bez udziału Zarządu Wspólnoty)? Bo rozumiem, że taki był zamysł tworzenia Zarządu Wspólnoty.
Z mojego punktu widzenia - NIC. A wręcz przeciwnie.
Od kilku miesięcy obserwuję różne poczynania i zmiany i zastanawiam się co się stało z dobrze prosperującą i zarządzaną Wspólnotą.
Każdy miesiąc przynosi jakieś nowe zawiadomienie, które potęguje we mnie frustrację odnośnie zarządzania - a właściwie braku - naszym osiedlem.
Potwierdzam przeświadczenie innych, że ludzie nie czytają na co glosują i chyba z automatu podpisują się na TAK pod każdą uchwałą. Tak było z pomysłem powołania Zarządu Wspólnoty.
Czy ktoś od czasu ich powołania do dzisiaj przedstawił np. zakres tematów jakimi się zajęli, z jakim skutkiem i wpływem na Wspólnotę i weryfikacją czy te czynności nie mogły być wykonane w ramach działania Administracji osiedla? Opłacamy w ten sposób dwie 'organizacje' - Administracje (no bo i tak musimy), oraz Zarząd - który nic poza działania Administracji nie zwojuje. OK, ktos powie, że Zarząd miał patrzeć na ręce Administracji - sorry, ale do czasu zarządu Integrum nie zauważyłam, żeby nasze osiedle wymagało podwójnego zrządzania, bo IM sobie z czymś nie radzi.

Moje główne zarzuty co do funkcjonowania tego pseudo Zarządu:
1. Brak jakiejkolwiek komunikacji z mieszkańcami (bo przyjście na zebranie wspolnoty raz na kilka miesięcy nie może być traktowane w kategorii wykonywania czegoś ponad przyjęte standardy) - nie widzę zatem żadnej różnicy w stosunku do funkcjonowaniu osiedla bez ZW
2. Brak transparentności o planowanych/podejmowanych działaniach
3. Poczucie, że WZ nie stoi po stronie mieszkańców, tylko biernie przygląda się poczynaniom Administracji i je akceptuje bez żadnych większych dyskusji, np. skąd i dlaczego takie podwyżki. Może ktoś z forumowiczów tutaj napisze mi jaki był argument za podniesieniem o 0,3 wspólczynnika stawki na fundusz remontowy?
4. Tak jak juz wiele osób pisało, zarządzaniem osiedlem powinna się zajmować profesjonalna organizacja działająca wedle naszych przyzwoleń, która w 100% poświęca się tym działaniom. To nie powinno się odbywać na zasadzie dorywczego zajęcia. Na pewno Administracja nie potrzebuje dublowania się w sytuacji, gdy normalnie funkcjonuje.
Marinna
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 131
Rejestracja: 24 maja 2013, o 10:13

Re: Nowy zarząd

Post autor: Marinna »

Mój zarzut to jakieś koszmarne podwyżki i to jeszcze z datą wsteczną. Kto się pod tym podpisał? Bo podobno to przeszło uchwałą?? Teraz trzeba by to odwołać kolejną uchwałą?
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

@Marianna piszesz to kilka godzin po zebraniu zorganizowanym przez Zarząd na którym p. Sylwia z Silvy grubo ponad godzinę tłumaczyła szczegóły podwyżki. Może trzeba się było w takim razie przejść na to zebranie osobiście i dowiedzieć u źródła?
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

od ostatniej dyskusji minęło pięć lat. Czytam tamte wpisy i równie dobrze mogłyby powstać dzisiaj, właściwie wszystkie zarzuty są nadal aktualne. Katja pisała wtedy:
katja pisze: 18 lis 2018, o 19:33 (...)
1. Brak jakiejkolwiek komunikacji z mieszkańcami (bo przyjście na zebranie wspolnoty raz na kilka miesięcy nie może być traktowane w kategorii wykonywania czegoś ponad przyjęte standardy) - nie widzę zatem żadnej różnicy w stosunku do funkcjonowaniu osiedla bez ZW
2. Brak transparentności o planowanych/podejmowanych działaniach
3. Poczucie, że WZ nie stoi po stronie mieszkańców, tylko biernie przygląda się poczynaniom Administracji i je akceptuje bez żadnych większych dyskusji, np. skąd i dlaczego takie podwyżki. Może ktoś z forumowiczów tutaj napisze mi jaki był argument za podniesieniem o 0,3 wspólczynnika stawki na fundusz remontowy?
(...)
Od kilku tygodni ponownie toczy się niemal identyczna dyskusja w tej sprawie na grupie FB "Mieszkańcy Osiedla Verdis". Z 6 osób w obu zarządach widoczne są tam jedynie dwie. O pozostałych wiadomo niewiele - od pięciu lat nie odezwały się ani tutaj ani na grupach FB. Zadałem tam wprost pytania, które pojawiają się w bezpośrednich rozmowach z sąsiadami:
  • w komentarzach padła sugestia, że nie wszyscy z obecnych zarządów nadal mieszkają na osiedlu. Kto z obecnych członków obu zarządów nadal tu mieszka? Mam na myśli miejsce zamieszkania, a nie bycie właścicielem mieszkania.
  • w pierwszej wspólnocie zgodnie z e-kartotekami znajduje się Pani Mirosława Szanecka, Pan Piotr Pilaciński i Pan Paweł Bieliński. W drugiej Pani Małgorzata Jurkowska, Pani Katarzyna Kurek i Pani Anna Strzyżewska. Większość osób na grupie kojarzy tylko panów Piotra Strzyżewskiego i Piotr Pilacińskiego. Co do reszty: panie Szanecka, Jurkowska, Kurek i Strzyżewska nie są obecne na żadnej z dwóch grup Verdis (przynajmniej pod swoimi nazwiskami), Pan Bieliński jest, ale według statystyk FB nie zabrał ani razu głosu. Jak zostały podzielone obowiązki pomiędzy członków Zarządów i czym na co dzień każdy z nich zajmuje się w ramach pełnionych obowiązków.
  • w odpowiedziach pan Piotr Piotr Strzyżewski pisze "pilnujemy poprawności wydatków", "wydajemy pieniądze", "tematy o których nie możemy pisać jako zarząd". Ale według informacji w e-kartotece nie jest członkiem zarządu drugiej wspólnoty. Czy te informacje są nieaktualne? Jaka jest rola pana Piotra Strzyżewskiego w zarządzaniu II wspólnotą i podejmowaniu decyzji finansowych?
  • w jakiej formule udostępniane jest biuro Pana Pilacińskiego w budynku E na potrzeby Silvy? Jeśli to wynajem za który płaci Wspólnota, to na jaką kwotę miesięcznie jest wystawiana faktura? Czy nie uważacie Państwo tego za co najmniej wątpliwe etycznie, jeśli członek Zarządu udostępnia swoje prywatne biuro Administratorowi, którego powinien kontrolować i rozliczać z pełnionych zadań?
Częściowa odpowiedź pojawiła się tylko na ostatnie pytanie. Pan Pilaciński napisał:
"Dzięki temu mamy dostępnego na miejscu dla mieszkańców Administratora, na miejscu mamy dokumenty (które zawsze można przejrzeć i skontrolować) a Wspólnota nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Wspólnota nikomu za biuro nie płaci. Dodam też, iż na terenie Wspólnoty nie ma lokalu przeznaczonego na cele administracyjno-ksiegowe."
Nadal jednak nie ma odniesienia do strony etycznej takiego rozwiązania. Na pozostałe kwestie Pan Pilaciński wprost zadeklarował, że nie zamierza odpowiadać na forum.

W pytaniach jakie padły pojawiła się też konkretna lista zgłoszonych wcześniej spraw, które czekają miesiącami na załatwienie:
  • dlaczego od sierpnia zeszłego roku nie zostały naprawione przecieki w garażu spowodowane wadliwie przeprowadzonym remontem w ogródku budynku B?
  • dlaczego do tej pory nie jest wymieniona brama garażowa uszkodzona w październiku zeszłego roku?
  • dlaczego przy poprzednim uszkodzeniu tej samej bramy nie zabezpieczono monitoringu i nie wymieniono pogiętego panelu z ubezpieczenia sprawcy?
  • dlaczego naprawa ciepłej wody w kranie, która w kranach miała 47stC zamiast wymaganych minimum 55stC zajęła Administratorowi 4 miesiące i wiele telefonów z przypomnieniami?
  • dlaczego do tej pory nie zrobiono projektu modernizacji opraw oświetleniowych na energooszczędne? Dlaczego nie oszacowano czy jest to wykonalne i ile będzie kosztować, chociaż ceny prądu od wybuchu wojny na Ukrainie poszły w górę o kilkaset procent?
  • dlaczego wyczyszczenie zatkanej kratki wentylacyjnej na elewacji budynku zajęło Administracji rok i zajmowało się tym trzech kolejnych Administratorów? I dlaczego ostatecznie wyczyszczono te kratki tylko u jednym mieszkaniu, skoro od 2013 roku nie były czyszczone na całym osiedlu?
  • dlaczego od wielu miesięcy wiszą nie przegłosowane Uchwały z zeszłego roku? Jakie kroki podjął Zarząd, aby zebrać brakujące głosy w trybie indywidualnym?
  • dlaczego ostatni biuletyn informacyjny był wysłany w październiku 2021?
Burzliwa dyskusja na forum i komentarze Sąsiadów dały niespodziewanie szybkie efekty. Cztery dni po rozpoczęciu dyskusji na forum Administrator ponownie przygotował i rozesłał biuletyn informacyjny. Poprawiła się temperatura wody w kranie, po kilku miesiącach przekładania ruszyły prace nad uszczelnieniem izolacji garażu.

Pięć lat to bardzo dużo czasu. Po drodze była pandemia i ograniczone możliwości spotykania się na żywo, ale to wciąż tylko dwa lata z pięciu. Działania Zarządów powinny być widoczne na co dzień a nie tylko raz w roku przed Walnym Zebraniem. Ten model zarządzania najwyraźniej się wyczerpał i czas wrócić do dyskusji o zmianach. Zachęcam do dyskusji i Waszych przemyśleń.
Pilat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 74
Rejestracja: 21 mar 2018, o 10:34

Re: Nowy zarząd

Post autor: Pilat »

Wszystkie pytania wymagają udzielenia odpowiedzi i tak się stanie. Osobiście odpowiem na wszystkie ze szczegółami. Zapraszam wszystkich na zebranie roczne.
W sumie, skoro to takie ważne (a w rzeczywistości jest to bardzo ważne) nie powinno być zatem problemu z frekwencją.
Wspólnota pokazała już ongiś, że potrafi zadbać o frekwencję w sprawach ważnych (patrz zmiana jednego z dozorców).

Piotr Pilaciński
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Nowy zarząd

Post autor: osverdis.pl »

O ile dobrze zrozumiałem, jedną z kluczowych intencji podspodem było to, by informacje nie były przekazywane wyłącznie na wyraźne życzenie i raz do roku. Trudno się z takim postulatem nie zgodzić, więc może jednak zarząd odniesie się do wątpliwości w formie pisemnej?
ODPOWIEDZ