Nowy zarząd

Dyskusja na temat wprowadzenia zarządu złożone z mieszkańców osiedla
katja
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 130
Rejestracja: 17 sty 2013, o 15:24

Re: Nowy zarząd

Post autor: katja »

Witajcie, prośba o podesłania info o wspomnianym zbliżającym się zebraniu (termin, miejsce).
bsasiad
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2016, o 12:42

Re: Nowy zarząd

Post autor: bsasiad »

Dzien dobry,
nie posiadam konta na FB wiec informacja o toczacej sie tam dyskusji dotarla do mnie "rykoszetem".
Chcialbym sie odniesc do kilku kwestii poruszanych tutaj (i FB) ze swojej perspektywy.

1. Ochrona osiedla - uwazam, ze osiedle powinno posiadac zewnetrzna firme ochroniarska. Bezposrednie umowy z ochroniarzami to blad i doprowadzi do problemow z obsada. Ilosc ochroniarzy okreslaja nie tylko nasze potrzeby ale takze normy/przepisy przeciwpozarowe.
Co do samej pracy ochroniarzy - coz, wydaje mi sie, ze musimy zwyczajnie raportowac/zglaszac i "oczekiwac" wymiany konkretnych osob.
(W temacie raportowania i oczekiwania wypowiem sie na koncu ;))

2. Zarzad i jego sklad - uwazam, ze czlonkowie zarzadu powinni mieszkac na terenie osiedla. Nie wiem, kto z zarzadu nie jest juz mieszkancem a "jedynie" wlascicielem ale niestety wydaje mi sie, iz brak obecnosci na osiedlu spowoduje, iz dany czlonek zarzadu nie widzi co sie tutaj dzieje.
Zdaje sobie sprawe z tego, iz moze to oznaczac, iz np osoba z zarzadu bardzo dobrze wykonujaca swoje obowiazki (tacy sa) przestanie pelnic ta funkcje jednakze wg mnie tak powinno byc. Pozostaje tez kwestia takiej sasiedzkiej uczciwosci- jesli tu nie mieszkam to nie powinienem sie pchac do zarzadu.

3. Zarzad i jego zmiana - zmiana zarzadu dla zasady nie ma dla mnie sensu. Uwazam jednak, ze powinnismy miec "kadencyjnosc", ktora pozwoli mieszkancom glosowac co jakis czas na kokretnych czlonkow zarzadu a nie "hurtem ufac" calosci na kolejny rok. 5 lat to dobry czas na maly reset.

4. Zarzad i pensja - moje zdanie jest takie, iz powinna to byc funkcja spoleczna. Zarzad nie powinien pobierac pensji za pelniona funkcje.
Pamietam jednak glosowanie pare lat temu i chyba jako jedyny z bloku G nie podnioslem reki za przyjeciem 1tys zl...widac ludziom to nie przeszkada, wg mnie to blad ale kazdy moze miec swoje zdanie. Decyduje wiekszosc.

5. Zarzad i jego "aktywnosc/komunikacja"- niestety to kuleje. Ja oczekuje nieco innego zaangazowania jego przedstawicieli w zycie osiedla. Z tego
co slysze to w zasadzie 2 osoby potrafia cos odpisac na FB czy tutaj (pomijajac tresci) o reszcie nie slychac. Sprawozdanie roczne/spotkanie roczne to wg mnie malo. Dodatkowo sprawia wrazenie braku kontroli nad czynnosciami administracji. Czyli mowiac inaczej - jesli zarzad robi cokolwiek to powinien o tym informowac nawet jesli jest to jedynie "weryfikacja prac". Jego prace/statusy powinny byc jawne i dostepne dla mieszkancow bo to my jestesmy wlascicielami(pomijam kwestie rozwiazania umow). Osiedle to nie jest korporacja a zarzad to sasiedzi a nie prezesi Orlen ;).
Jesli zarzad dziala dobrze, pracuje to w czym problem z jawnoscia prac? Ja osobiscie nie dopatruje sie zadnej niegospodarnosci (narazie) ale brak odpowiedniej komunikacji bardzo mnie martwi.

6. Administracja...temat rzeka. Niestety problemy widac w rozwiazywaniu malych rzeczy. Proste sprawy potrafia ciagnac sie miesiacami a najlepiej gdybysmy sie nie przypominali. Maile pozostaja bez odpowiedzi. Wiele rzeczy codziennego uzytkowania - garaze czy klatki nie sa przegladane. Przeciez tym powinien sie zajmowac administrator ;). Mam wrazenie, ze to tak sobie idzie samopasem, dobrze, ze nie mamy wiekszych problemow chociaz widze powyzej, ze gdzies sie mocno leje woda w garazu. Brak ingerencji zarzadu w upomnienia do administracji powoduje, iz to wrazenie sie jeszcze bardziej poglebia.
Jesli ktos pisze 10 razy o zarowne na klatce i 10 razy zostaje "olewany' przez administracje, to gdy dolacza do korepondencji zarzad to powinien on zareagowac. Ja takiego zarzadu oczekuje. Nie takiego ktory bedzie sam zmienial zarowki ;) ale takiego , ktory bedzie reagowal na eskalacje mieszkancow...tak sie nie dzieje.
W czesci G, od 2-3 lat mamy darmowe parkingi dla maluchow i przyczepek...ani administracji ani zarzadowi to nie przeszkada...a przeciez czlonek zarzadu parkuje 20 m dalej ;).

7. Komunikacja - uwaga ogolna - ani to forum ani FB nie jest prawidlowa forma komunikacji. Jest nia kartoteka. Tam powinismy dostawac kazda informacje o zmianach. Sprawozdania ze spotkan zarzadu, sprawozdania z pracy administracji. Ogloszenia. Kazdy wlasciciel ja ma.
Na FB jest sporo osob (tak jak i tutaj), ktore nie sa wlascicielami.

Proponuje jak nastepuje:
1. W sprawie pracy administracji - proponuje portal, ktory bedzie pozwalal zglaszac problemu online (nie mail i nie telefon). Tak zeby historia i czynnosci administracji byly widoczne. Zarzad jako funkcja nadzorcza powinna weryfikowac te prace - tak, nawet te blache.
W ten sposob mamy dokladna rozliczalnosc samego administratora jak i jego firmy + mamy "bata" nad czynnosciami.
2. Glosujmy nad konkretnymi czlonkami zarzadu a nie "absolutorium". Wydaje mi sie jednak, iz aby to zrobic potrzebujemy jednak odwolac obecny i zaglosowac ponownie.
3. Cykliczne raportowania o pracy zarzadu.
4. Zebrania online!!! - mamy 2023 rok. Ludzie pracuja z domow.

Edit:
Zapomnialem napisac - jestem za utrzymaniem 2 zarzadow, 1den per wspolnota. Same wspolnoty tez maja rozne statusy finansowe wiec nie mozemy istniec jako 1dna. 2 zarzady to dobre podejscie.
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

1. Ochrona osiedla - uwazam, ze osiedle powinno posiadac zewnetrzna firme ochroniarska. Bezposrednie umowy z ochroniarzami to blad i doprowadzi do problemow z obsada. Ilosc ochroniarzy okreslaja nie tylko nasze potrzeby ale takze normy/przepisy przeciwpozarowe.
Co do samej pracy ochroniarzy - coz, wydaje mi sie, ze musimy zwyczajnie raportowac/zglaszac i "oczekiwac" wymiany konkretnych osob.
(W temacie raportowania i oczekiwania wypowiem sie na koncu ;))
Ochrona to ponad 1/5 rocznego budżetu obu wspólnot a jednocześnie ciągły powód uwag mieszkańców. Giną rzeczy z klatek, garaży, z patio. Jeden z sąsiadów na FB opisywał małą prowokację do jakiej się posunął - w biały dzień poszedł piłować swoją blokadę od roweru, do której zgubił kluczyk. Nikt się nie zainteresował. Zarząd poinformował ostatnio o wypowiedzeniu obecnej umowy ze skutkiem na koniec lutego i wybraniu nowej firmy. Pomimo tego, że mamy dzisiaj dzień do końca miesiąca nadal nie jest gotowa finalna treść tej umowy. Jak na umowę na ponad 200 tysięcy rocznie to dość zaskakujące podejście.
2. Zarzad i jego sklad - uwazam, ze czlonkowie zarzadu powinni mieszkac na terenie osiedla. Nie wiem, kto z zarzadu nie jest juz mieszkancem a "jedynie" wlascicielem ale niestety wydaje mi sie, iz brak obecnosci na osiedlu spowoduje, iz dany czlonek zarzadu nie widzi co sie tutaj dzieje.
Zdaje sobie sprawe z tego, iz moze to oznaczac, iz np osoba z zarzadu bardzo dobrze wykonujaca swoje obowiazki (tacy sa) przestanie pelnic ta funkcje jednakze wg mnie tak powinno byc. Pozostaje tez kwestia takiej sasiedzkiej uczciwosci- jesli tu nie mieszkam to nie powinienem sie pchac do zarzadu.
Do tej pory nikt z obecnych członków obu Zarządów nie odpowiedział na postawione pytania. Najwyraźniej członkowie zarządów wychodzą z założenia, że jedyną formą komunikacji jaka musi wystarczyć mieszkańcom to zebranie roczne.
3. Zarzad i jego zmiana - zmiana zarzadu dla zasady nie ma dla mnie sensu. Uwazam jednak, ze powinnismy miec "kadencyjnosc", ktora pozwoli mieszkancom glosowac co jakis czas na kokretnych czlonkow zarzadu a nie "hurtem ufac" calosci na kolejny rok. 5 lat to dobry czas na maly reset.
Przepisy mówią o tym, że członka zarządu można odwołać w dowolnym momencie, do tego nie jest potrzebny koniec 'kadencji'. Osobne głosowanie na członków zarządu i osobne powoływanie nowych wiąże się z ryzykiem - jeśli w miejsce odwołanych członków wspólnoty nie zostaną powołani nowi (z braku kandydatów lub odrzucenia uchwały) to Wspólnocie grozi paraliż. Dlatego bezpieczniej jest w tej samej uchwale odwołać obecnego członka zarządu lub cały jego skład i w jego miejsce od razu tą samą uchwałą powołać nowy.
4. Zarzad i pensja - moje zdanie jest takie, iz powinna to byc funkcja spoleczna. Zarzad nie powinien pobierac pensji za pelniona funkcje.
Pamietam jednak glosowanie pare lat temu i chyba jako jedyny z bloku G nie podnioslem reki za przyjeciem 1tys zl...widac ludziom to nie przeszkada, wg mnie to blad ale kazdy moze miec swoje zdanie. Decyduje wiekszosc.
Tysiąc złotych brutto to nieco ponad 700zł miesięcznie netto. W praktyce kwota pokrywająca jakieś niewielkie koszty członka zarządu (papier do drukarki, przejazdy itp). Pamiętajmy, że mówimy o wynagrodzeniu dla osób zarządzających ponad dwumilionowym budżetem. Więc jeśli to osoba, która faktycznie aktywnie pracuje na rzecz osiedla, to takie wynagrodzenie szczególnie dzisiaj jest raczej symboliczne. Jeżeli to tylko "martwa dusza" na liście płac - nawet złotówka to za dużo.
5. Zarzad i jego "aktywnosc/komunikacja"- niestety to kuleje. Ja oczekuje nieco innego zaangazowania jego przedstawicieli w zycie osiedla. Z tego
co slysze to w zasadzie 2 osoby potrafia cos odpisac na FB czy tutaj (pomijajac tresci) o reszcie nie slychac. Sprawozdanie roczne/spotkanie roczne to wg mnie malo. Dodatkowo sprawia wrazenie braku kontroli nad czynnosciami administracji. Czyli mowiac inaczej - jesli zarzad robi cokolwiek to powinien o tym informowac nawet jesli jest to jedynie "weryfikacja prac". Jego prace/statusy powinny byc jawne i dostepne dla mieszkancow bo to my jestesmy wlascicielami(pomijam kwestie rozwiazania umow). Osiedle to nie jest korporacja a zarzad to sasiedzi a nie prezesi Orlen ;).
Jesli zarzad dziala dobrze, pracuje to w czym problem z jawnoscia prac? Ja osobiscie nie dopatruje sie zadnej niegospodarnosci (narazie) ale brak odpowiedniej komunikacji bardzo mnie martwi.
Nie tylko Ciebie to martwi, takie głosy przewijały się wielokrotnie w dyskusji na FB. W skrócie: brak bieżącej komunikacji, na forach odzywają się tylko dwie osoby z sześciu i to rzadko, brak kontroli firmy administrującej, zasłanianie się "tajemnicą handlową", odpowiedzi na stawiane pytania wyłącznie na zebraniu rocznym. I właściwie jeśli przeczytasz początek tego wątku to nic się nie zmieniło przez pięć lat.
6. Administracja...temat rzeka. Niestety problemy widac w rozwiazywaniu malych rzeczy. Proste sprawy potrafia ciagnac sie miesiacami a najlepiej gdybysmy sie nie przypominali. Maile pozostaja bez odpowiedzi (...)
Tych ciągnących się spraw jest cała lista. Komunikacja bezpośrednio z Administratorem w większości spraw jest nieskuteczna. Dopiero wyciągnięcie tematu na forum albo jak w przypadku niedogrzanej wody w kranach zapowiedź kroków prawnych mobilizuje do działania. Teraz jeszcze dodatkowo zbliża się zebranie roczne a Administrator najwyraźniej zwizualizował sobie realną możliwość powołania nowych Zarządów, więc gwałtownie zabrał się za robotę i nadrabia miesiące bezczynności.
7. Komunikacja - uwaga ogolna - ani to forum ani FB nie jest prawidlowa forma komunikacji. Jest nia kartoteka. Tam powinismy dostawac kazda informacje o zmianach. Sprawozdania ze spotkan zarzadu, sprawozdania z pracy administracji. Ogloszenia. Kazdy wlasciciel ja ma.
Na FB jest sporo osob (tak jak i tutaj), ktore nie sa wlascicielami.
e-kartoteka jest właściwie pusta, kilka podstawowych dokumentów zostało dodanych po wyraźnych naciskach. Administrator publikuje komunikaty na FB "Administracja Osiedle Verdis", ale tam jest zaledwie 156 osób z 415 mieszkań. Biuletyn, który kiedyś był rozsyłany regularnie zniknął w październiku 2021 roku. Po wytknięciu tego na grupie nagle okazało się, że jednak da się przygotować i rozesłać kolejny Biuletyn w ciągu czterech dni.
1. W sprawie pracy administracji - proponuje portal, ktory bedzie pozwalal zglaszac problemu online (nie mail i nie telefon). Tak zeby historia i czynnosci administracji byly widoczne. Zarzad jako funkcja nadzorcza powinna weryfikowac te prace - tak, nawet te blache.
Zarządy w ostatnich dniach udostępniły adres oparty o soft do obsługi zgłoszeń. To krok w dobrą stronę, tylko nadal nie wiadomo ile takich zgłoszeń było w ciągu miesiąca, ile z nich zostało załatwionych a ile wciąż czeka na realizację. No ale tu można uznać, że to dopiero pierwszy miesiąc i zarządy przedstawią na koniec lutego podsumowanie zgłoszonych spraw.
2. Glosujmy nad konkretnymi czlonkami zarzadu a nie "absolutorium". Wydaje mi sie jednak, iz aby to zrobic potrzebujemy jednak odwolac obecny i zaglosowac ponownie.
Tak jak pisałem wyżej, to nie jest bezpieczne rozwiązanie dla Wspólnoty. Przepisy nie przewidują głosowania "akceptującego" pracę członków zarządu.
3. Cykliczne raportowania o pracy zarzadu.
Jakieś propozycje jak do tego przekonać Zarządy? Obecne uważają, że informacja udzielona raz w roku na zebraniu rocznym ma wystarczyć.
4. Zebrania online!!! - mamy 2023 rok. Ludzie pracuja z domow.
Liczę, że obecne Zarządy nie będą miały nic przeciwko, aby najbliższe zebranie nagrać i udostępnić na obu forach - jeśli nie live to przynajmniej offline.
Zapomnialem napisac - jestem za utrzymaniem 2 zarzadow, 1den per wspolnota. Same wspolnoty tez maja rozne statusy finansowe wiec nie mozemy istniec jako 1dna. 2 zarzady to dobre podejscie.
Dwa zarządy są konieczne ze względu na dwie odrębne wspólnoty. Tak nas 'uszczęśliwił' Ronson i tak już zostanie. Jednak możemy i powinniśmy moim zdaniem wybrać identyczny skład w obu Zarządach. Jesteśmy jednym osiedlem, mamy tych samych podwykonawców, wspólne instalacje i inwestycje. Już zebranie 3 chętnych do pracy osób (na 415 mieszkań) to wyzwanie, 6 osób dzisiaj wydaje mi się niewykonalne. Chyba, że chcemy znowu mieć Zarządy złożone z osób, które nie uczestniczą w życiu wspólnoty i jedyne co można o nich powiedzieć to to, że "są na liście".

Marcin Smolarek
bsasiad
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2016, o 12:42

Re: Nowy zarząd

Post autor: bsasiad »

Dzien dobry,
i znowu jest problem z komunikacja :(. Ja nie otrzymalem zadnego biuletynu, zadnej informacji o portalu do zgloszen.
Administracja ma moj email, otrzymywalem i otrzymuje informacje o zmianach zaliczek i biuletyny w przeszlosci..
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: Kris »

bsasiad pisze: 27 lut 2023, o 15:46 4. Zarzad i pensja - moje zdanie jest takie, iz powinna to byc funkcja spoleczna. Zarzad nie powinien pobierac pensji za pelniona funkcje.
Pamietam jednak glosowanie pare lat temu i chyba jako jedyny z bloku G nie podnioslem reki za przyjeciem 1tys zl...widac ludziom to nie przeszkada, wg mnie to blad ale kazdy moze miec swoje zdanie. Decyduje wiekszosc.
Za każdą dobrze wykonywana pracę należy się zapłata.
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

Drodzy Sąsiedzi, pod koniec stycznia zaproponowałem na forum dyskusję o jakości zarządzania naszym osiedlem. Odwołanie w 2018 roku Integrum Management i powołanie Zarządów złożonych z mieszkańców miało poprawić komfort naszego funkcjonowania we Wspólnocie. Po pięciu latach możemy wspólnie zweryfikować, czy w pełni wykorzystaliśmy szanse wynikające z takiej formuły zarządzania i czy można w kolejnych latach zrobić to lepiej.

Od początku funkcjonowania tej formuły pojawiły się uwagi do działania nowych zarządów. Skarżyliście się na brak czytelnej informacji o tym czym zajmują się nowe zarządy, brakowało reakcji na zgłaszane sprawy. Z czasem zapału do działania naszych zarządów zdawało się być coraz mniej. Półtora roku temu Zarządy przestały publikować miesięczne biuletyny informacyjne, a na pojawiające się pytania była jedna odpowiedź: "będzie na zebraniu rocznym". Z łącznie sześciu osób w obu Zarządach aktywne na forum są dwie, pan Piotr Strzyżewski i pan Piotr Pilaciński, o reszcie wiadomo niewiele. W tłumaczeniach przedłużających się spraw i kiepskiej komunikacji winę zrzucano na Administratora, firmę Silva albo na małe zaangażowanie mieszkańców.

Czy tak faktycznie jest? Miesiąc temu zebrałem wszystkie zaległe, niezałatwione sprawy w jeden arkusz udostępniony na forum. Przekopałem Wasze zgłoszenia na grupie "Administracja Osiedle Verdis" od 31 lipca 2020 roku, ale też głoszenia z grupy "Mieszkańcy Osiedla Verdis" i bezpośrednich rozmów z Wami. Zebrało się 40 tematów, o które systematycznie pytam Administratora i Zarządy. W ciągu tych 4 tygodni 11 spraw zostało rozwiązanych, 13 jest w trakcie, 4 oczekują na podjęcie, reszta jest w trakcie weryfikacji ze zgłaszającymi mieszkańcami lub okazała się już nieaktualna. Udało się zmobilizować Zarządy do ponownego przygotowywania biuletynów informacyjnych, uporządkowania kwestii prawnych związanych z podpisywanymi umowami, opublikowania treści umów w e-kartotece.

Te wszystkie zadania Zarządy powinny realizować same, bez przypominania. Takie jest ich zadanie. Pięć lat to bardzo dużo czasu na działania, których niestety zabrakło. Po pięciu latach to też naturalne, że wiele osób jest w innym momencie życia - nie mieszka już na naszym osiedlu lub straciła zwyczajnie zapał do działania. Dlatego zaproponowałem odświeżenie składów obu Zarządów. Moje zaproszenie podjęło dwóch sąsiadów: Tomasz Saja z drugiej wspólnoty i Tomasz Król z pierwszej wspólnoty. Tomek Saja jest dobrze znany wszystkim miłośnikom siatkówki, od dawna angażuje się w tematy osiedlowe, w tym w ogarnięcie naszego osiedlowego boiska. Zawodowo jest informatykiem, więc deklaruje wzięcie pod swoją opiekę kwestii komunikacji Zarządu z Mieszkańcami, udostępniania materiałów, zadbania o regularne biuletyny informacyjne. Tomek Król przez lata brał udział w zarządzaniu dużą wspólnotą mieszkaniową, jako biegły sądowy i przedsiębiorca sprawnie porusza się w obszarze umów i relacji z podwykonawcami. Ja przez kilka lat prowadziłem wspólnotę mieszkaniową, na co dzień odpowiadam za wdrożenia projektów, więc wiem, jak wdrożyć prowadzone zadania szybko i skutecznie.

W załączonej grafice są propozycje stanowiące jednocześnie nasz program. W komentarzach odniosę się szczegółowo do tych punktów i odpowiem na Wasze pytania. Każdy z nich jest naszą deklaracją do zweryfikowania i rozliczenia nas, czy udało się go 'dowieźć'. Już w najbliższą środę 12 kwietnia odbędzie się roczne spotkanie drugiej Wspólnoty, 17 kwietnia pierwszej Wspólnoty. W ostatnich dniach złożyliśmy do obu Zarządów projekty uchwał o powołanie nowych zarządów w przedstawionym wyżej składzie. Przyjdźcie na zebranie, porozmawiajmy na żywo o proponowanych zmianach. Niezależnie od tego czy przekonałem Was przez ostatnie dwa miesiące do tych pomysłów weźcie udział w głosowaniu. Do zobaczenia!
Załączniki
program zarzadu.png
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

Dlaczego jednakowy skład obu zarządów? Jesteśmy jednym osiedlem, które ma tego samego Administratora, firmę ochroniarską, sprzątającą, konserwującą, firmę od zieleni. Mamy wspólne instalacje i przyłącza. W praktyce oba Zarządy w dużej części dublują swoją pracę rozmawiając z podwykonawcami o tych samych tematach do załatwienia. Mają też słabszą pozycję negocjacyjną co widać np. w stawce za administrowanie - pierwsza wspólnota ma inną stawkę niż druga, bo każdy z Zarządów negocjował warunki oddzielnie. Niestety nie możemy obu Wspólnot połączyć (to wiązałoby się z koniecznością podpisania nowych aktów notarialnych dla wszystkich lokali), ale możemy ten stan zmienić tak, aby działał na korzyść Osiedla.

Dlaczego chcemy opublikować wszystkie dokumenty wspólnoty w e-kartotece? Jako mieszkańcy macie prawo wglądu do nich, to nie jest żadna tajemnica handlowa. Bez dodatkowego proszenia administratora, bez jeżdżenia na Racławicką i przekopywania segregatorów. Wszystkie wątpliwości powinny być do zweryfikowania od ręki w e-kartotece. Faktury i tak są co miesiąc przedstawiane Zarządom w formie elektronicznej do podpisu, wystarczy je opublikować. Budżet obu wspólnot to prawie dwa miliony, każda z podejmowanych decyzji finansowych powinna być w pełni transparentna.
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

Pytanie z forum na fb:
> Czy to oznacza że w Zarządzie byłyby 2 osoby ze wspólnoty 1 i jedna osoba ze wspólnoty 2?

Marcin Smolarek:
tak, proponujemy zmianę podejścia "nasza wspólnota" i "wasza wspólnota" i zarządzanie całością spraw osiedla przez zaangażowanych mieszkańców, bez względu na to w którym bloku mieszkają. Kiedy pięć lat temu wybieraliśmy zarząd właścicielski wydawało się sprawiedliwe i sensowne, aby każda wspólnota miała swoich trzech reprezentantów. To co wyglądało dobrze w teorii nie bardzo sprawdziło się w praktyce - zeszły rok był chyba pierwszym z normalnym budżetem w 2 etapie, bo od kilku lat z tego co mówiliście zarząd nie był w stanie dokończyć głosowania uchwał. W rozmowach z Wami przewijał się temat dziury w budżecie i sporych dopłat, jakie musieliście przez to robić.

Przez ostatnie dwa miesiące rozmawiałem z kilkunastoma osobami mocno zaangażowanymi w życie naszego osiedla, zapytałem też na priv prawie 200 osób z tego forum (fb), czy zechciałyby wesprzeć prace zarządów - gotowe do działania były dwie, Tomek Saja i Tomek Król. Może się wydawać, że to niewiele jak na osiedle z 415 mieszkaniami, ale ja to rozumiem. Jesteśmy w miarę młodym osiedlem, to normalne, że większość ma na głowie dzieci, pracę, obowiązki i ledwie starcza im czasu na codzienne sprawy. Bycie w zarządzie to kolejne godziny, jakie trzeba gdzieś znaleźć. Naszym zdaniem lepiej mieć trzy solidnie zaangażowane osoby, które faktycznie działają na rzecz całego osiedla, niż sześć osób "z łapanki".

Wiele osób deklarowało, że chętnie pomoże w jakimś mniejszym wymiarze i w tą stronę chcemy iść. Przy kluczowych kwestiach dotyczących nowych inwestycji czy wyboru firm podwykonawczych chcemy włączać mieszkańców w proces decyzyjny - tu na forum, w ankietach oceniających poszczególne pomysły zanim zaczniemy je głosować w uchwałach, w grupach zadaniowych dotyczących konkretnych spraw. Na przykład: ja nie znam się na zieleni i gdyby nie nasze forum nie wiedziałbym, że mamy cis, który jest trujący i niebezpieczny dla dzieci. Albo że opuchlaki podgryzają nam rośliny i trzeba je opryskiwać. Więc przy rozmowie o wyglądzie naszego osiedla bardzo pomocne będzie wsparcie tych z Was, którzy się na roślinach znają i będą mogli się swoją wiedzą podzielić. To samo dotyczy usprawnień z myślą o dzieciach, rozbudowie osiedlowego monitoringu itp. Niezależnie od tego ile jest osób w zarządzie nie mogą się znać na wszystkim, dlatego stawiamy na dobrą komunikację zarządu z mieszkańcami i szersze włączanie mieszkańców w sprawy osiedla.
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Nowy zarząd

Post autor: podspodem »

To były dwa intensywne wieczory! Przedwczoraj odbyło się zebranie roczne Wspólnoty Verdis 1, w zeszłym tygodniu spotkanie roczne miała wspólnota Verdis 2. Dyskusje były długie i momentami burzliwe, ale dzisiaj mogę chyba napisać, że podsumowaliśmy zeszłoroczną pracę Zarządów i przedyskutowaliśmy wszystkie pomysły zmian jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach.

Wspólnota Verdis 2 podczas zebrania odrzuciła pomysł ujednolicenia składów zarządów. Rozumiem podnoszone argumenty i dziękuję wszystkim, którzy byli na spotkaniu i brali udział w dyskusji. We wspólnocie Verdis 1 wypracowaliśmy rozwiązanie kompromisowe, które uwzględniło zgłaszane postulaty, jak i decyzję podjętą przez Verdis 2. Tomek Saja i Tomek Król wycofali się z kandydowania deklarując jednocześnie chęć dalszego wspierania działań wspólnoty jako mieszkańcy. Piotr Pilaciński złożył rezygnację ze stanowiska członka Zarządu z powodów osobistych. Obecni na spotkaniu mieszkańcy Wspólnoty Verdis 1 przegłosowali dodanie uchwały o powołaniu mojej osoby do Zarządu Verdis 1 w miejsce Piotra Pilacińskiego. Tutaj chciałbym gorąco podziękować sąsiadom za dobrą, merytoryczną dyskusję. Szczególne podziękowania dla Piotra Pilacińskiego - spieraliśmy się czasem burzliwie, ale na koniec wszystkim nam zależy na dobru wspólnoty i cieszę się, że potrafimy wypracować wspólne rozwiązania pomimo różnic.

Uchwała pojawi się w najbliższych dniach w e-kartotece. Gorąca prośba do Sąsiadów z Verdis 1 o sprawne przegłosowanie wszystkich uchwał tak, abyśmy już bez przeszkód mogli skupić się na wyzwaniach jakie mamy w tym roku. Pełne sprawozdanie jest już jak sądzę przygotowywane przez Silvę i zostanie opublikowane w najbliższych dniach, poniżej krótkie podsumowanie najważniejszych tematów w Verdis 1:
  • kontrole kominiarzy - podnoszono, że kominiarze podczas badania drożności przewodów wentylacyjnych nie wiedzą co dokładnie mają sprawdzić. Zmienimy zasady przeglądów kominiarskich tak, aby pracownik podczas przeglądów miał precyzyjną dokumentację ile pionów wentylacyjnych jest w danym lokalu,
  • znaki zakazu parkowania - Zarząd złożył do miasta wniosek o dodanie do zakazów parkowania znaków T-24, które umożliwią odholowywanie źle zaparkowanych pojazdów,
  • zmiana działania lamp ostrzegawczych na wyjazdach z garaży - zmienimy sterowanie lampami ostrzegawczymi tak, aby świeciły się cały czas od momentu otwarcia bramy do jej zamknięcia,
  • rewitalizacja zieleni - zlecimy firmie zajmującej się zielenią o dosadzenie trawy na nieco rozdeptanym trawniku przed budynkiem C. Odsłonięta instalacja do podlewania będzie przykryta korą,
  • panele fotowoltaiczne - zaplanowane jest wykonanie analizy możliwości montażu paneli na dachach budynków. Jej wyniki zostaną przedstawione mieszkańcom. Ewentualną decyzję o montażu poddamy pod głosowanie w formie odrębnej uchwały,
  • instalacja paneli na balkonach - pomysł zgłoszony przez mieszkańców, także zostanie przeanalizowany a wyniki przedstawione mieszkańcom,
  • ubezpieczenie Wspólnoty - przyjrzymy się aktualnej ofercie ubezpieczeń dla Wspólnot, w szczególności proponowanej przez mieszkańców firmy Uniqa specjalizującej się we wspólnotach mieszkaniowych,
  • przy furtce obok budynku D zapadła się kostka brukowa - Administrator sprawdzi to i przygotuje propozycję naprawy,
  • rozbudowa monitoringu - padła propozycja dodania kamer na wejściach do klatki, wejściach do garażu, oraz wejściach do wind. Rozbudowa zostanie przeanalizowana a wyniki przedstawione mieszkańcom,
  • szlabany na wjazdach do bram garażowych - podczas dyskusji wątpliwości budziła zasadność wydatkowania 50tys zł i skuteczność takiego rozwiązania dla naszej Wspólnoty. Uchwała w tej sprawie głosami mieszkańców obecnych na zebraniu została wycofana z głosowania,
  • zmiana regulaminu rozliczeń energii i współczynniki korygujące LAV - ta zmiana wynika z przepisów prawa, jesteśmy zobligowani przez Ustawę do jej wprowadzenia. Ewentualne odrzucenie uchwały przez Wspólnotę spowoduje konieczność wykonania tych prac z zaliczki eksploatacyjnej zamiast funduszu remontowego. Zarząd i Administrator rekomendują głosowanie za przyjęciem uchwały,
  • reset kodów domofonowych - mieszkańcy uznali, że nie ma obecnie uzasadnionych podstaw do wydatkowania środków na przeprowadzenie resetu kodów/pestek/pilotów dla całej wspólnoty. Ci z Państwa, którzy chcieliby indywidualnie zmienić kody dostępowe proszeni są o zgłoszenie tego do Administratora,
  • wniosek o zwiększenie wynagrodzenia członków zarządu - złożony przez mieszkańców obecnych na spotkaniu, skierowany do głosowania przez mieszkańców wspólnoty.
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Nowy zarząd

Post autor: osverdis.pl »

@podspodem, jak odnosisz się do wniosku o podwojenie wynagrodzeń członków zarządu?
ODPOWIEDZ