Apteka - używane lekarstwa?

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: podspodem »

Hmm... dziwna historia. Kupiłem dzisiaj w naszej aptece paczkę Ibupromu. Akurat uzupełniam apteczkę na wyjazd, więc od razu w domu chciałem przepakować listek do apteczki. Okazało się, że listek był używany, brakowało dwóch pastylek. Oczywiście w aptece od ręki wymieniono mi paczkę na nową, ale jak to w ogóle możliwe, że dostałem niekompletne opakowanie? Spotkaliście się kiedykolwiek z czymś takim?
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: Konkordat »

może Pani magister była w potrzebie :)
emka
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 121
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 15:46

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: emka »

podspodem pisze:Oczywiście w aptece od ręki wymieniono mi paczkę na nową, ale jak to w ogóle możliwe, że dostałem niekompletne opakowanie? Spotkaliście się kiedykolwiek z czymś takim?
Takie sytuacje czasami się zdarzają, niestety :| Nieuczciwi pracownicy potrafią "poczęstować się" dystrybuowanym produktem. Zazwyczaj "użyczenie" sobie leku z opakowania ma miejsce nie w ostatnim ogniwie sprzedaży (aptece), lecz już gdzieś wcześniej np. w magazynie hurtowni. Nikt o zdrowym rozsądku z personelu apteki nie wyskubałby dwóch tabletek z blistra, by potem sprzedać pozostałość. Przecież na 100 % pacjent wróci z reklamacją i będzie obciach jak stąd do Bydgoszczy !!!! No chyba, że pracownik ma jakieś zatargi z pracodawcą i wdraża działania mające na celu zdyskredytowanie danej placówki ;)
Podczas przyjęcia dostawy zazwyczaj nie ma możliwości, by otworzyć każde opakowanie leku i sprawdzić każdy blister. Kontrolę zawartości przeprowadzane są "wyrywkowo" na produktach OTC, a szczegółowo na lekach bardzo drogich i z tzw. kategorii podwyższonego ryzyka kradzieży w łańcuchu dystrybucji (np. leki na potencję, antykoncepcja, sterydy, hormony, doustne leki przeciwtrądzikowe, psychotropy itp).
Niekiedy (bardzo rzadko) brakuje tabletek z powodu błędu na linii produkcyjnej, gdy "zacina się" maszyna dozująca, a kontrola w fabryce tego nie wychwyci. Ale wówczas opakowanie nie nosi oznak ingerencji z zewnątrz, bo aluminiowa folia zabezpieczająca blister jest nienaruszona.

Niektórzy producenci stosują takie metody, że otwarcie opakowania powoduje jego trwałe uszkodzenie (np. zerwanie nalepki, folii zewnętrznej, przerwanie perforacji kartonika). Plusem jest pewność, iż nikt nie grzebał w zawartości, a minusem - że przed zakupem nie można np. przeczytać ulotki lub sprawdzić wielkości i kształtu tabletek (dotyczy to pacjentów mających problem z przełykaniem tabletek).

Prawda jest taka, że wszędzie gdzie istnieje "czynnik ludzki" możemy napotkać różne niespodzianki, które zależą od uczciwości drugiego człowieka.
slider
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 106
Rejestracja: 14 lut 2013, o 09:58

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: slider »

Mnie w tej aptece sprzedano paracetamol z terminem ważności "za miesiąc" od daty zakupu.
kiwdul
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 193
Rejestracja: 15 sie 2013, o 20:56
Budynek: 53C

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: kiwdul »

slider pisze:Mnie w tej aptece sprzedano paracetamol z terminem ważności "za miesiąc" od daty zakupu.
no i...?
podspodem
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 299
Rejestracja: 28 maja 2013, o 01:41
Budynek: 53D

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: podspodem »

No i trochę słabo, skoro tego typu leki mają średnio jakieś 3-4 lata daty ważności, a w aptece, która działa od kilku miesięcy dostajesz lek z terminem ważności upływającym za miesiąc. Jeżeli apteka w ten sposób szuka oszczędności sprzedając "leżaki" magazynowe z podejrzanych źródeł, to warto o tym wiedzieć i patrzeć im na ręce przy zakupach.
kiwdul
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 193
Rejestracja: 15 sie 2013, o 20:56
Budynek: 53C

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: kiwdul »

Leki to nie cukierki i przy każdym zakupie trzeba zerknąć na datę na opakowaniu. Nawet najdłuższy termin ważności kiedyś się skończy i nie musi to od razu oznaczać próby szukania oszczedności kosztem klientów. Apteka działa od miesiąca i właściciel chyba zdaje sobie sprawę, że powinien klientów zachęcaća a nie zniechęcać do robienia tam zakupów.
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: Konkordat »

Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: Andrew »

Ale wy macie problemy... dajcie sobie spokoj.
kiwdul
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 193
Rejestracja: 15 sie 2013, o 20:56
Budynek: 53C

Re: Apteka - używane lekarstwa?

Post autor: kiwdul »

Andrew pisze:Ale wy macie problemy... dajcie sobie spokoj.
Jesteśmy szczęśliwą wspólnotą skoro takie "poważne" tematy omawiamy na forum :-)))
ODPOWIEDZ