Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
Pawelek
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 68
Rejestracja: 6 lis 2012, o 19:45
Budynek: 53C

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Pawelek »

Jeśli tekst na http://aktyprawne.poznajpodatki.pl/poda ... poz-649/5/ jest aktualny, to notariusz powinien pobrać i odprowadzić PCC, jeśli wpis hipoteki był załatwiany przez niego.
Rozdział 5
Zapłata, pobór i zwrot podatku

Art. 10. 2. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.
Samodzielne wypełnienie/zaniesienie wniosku(ów) jest znacznie tańsze tylko nieco więcej załatwiania papierków.
moon
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 198
Rejestracja: 24 sie 2013, o 18:03

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: moon »

Ustanowienie hipoteki to najczesciej podpisanie stosownego oswiadczenia w banku, a nie zlozenie wniosku do sadu albo wpis hipoteki w KW. Pamietajcie, zeby ustawowe 2 tyg liczyc od podpisania umowy z bankiem- tam jako zalacznik wystepuje oswiadczenie
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Kris »

Mała poprawka odnośnie mojej wypowiedzi... miałem na myśli podatek od gruntów i wieczyste użytkowanie... a nie podatek od czynność... zaraz napiszę w tej sprawie do mojej notariusz...

U mnie jest taki zapis. Już poprosiłem o jego wyjaśnienie:
'Podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży dokumentowanej niniejszym aktem notarialnym nie pobrano na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 roku, Nr 101, poz. 649) oraz w związku z oświadczeniem złożonym przez Sprzedającego w §1 niniejszego aktu notarialnego.'
Pawelek
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 68
Rejestracja: 6 lis 2012, o 19:45
Budynek: 53C

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Pawelek »

Kris, sądzę, że chodzi w Twoim przypadku o PCC od samej umowy sprzedaży i skoro kupujemy od dewelopera to go nie płacimy. Kupując od osoby fizycznej dorzuciłbyś do kwoty transakcji dodatkowe 2%.

Na samym końcu aktu powinien być "cennik", znaczy lista pobranych opłat przez notariusza i jeśli przez niego były składane wnioski o ustanowienie hipotek to powinny być wymienione opłaty sądowe oraz PCC z tego tytułu.
moon
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 198
Rejestracja: 24 sie 2013, o 18:03

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: moon »

Dokladnie, a jezeli sami skaldaliscie wniosek o wpis hipoteki to na prwno nie ma tego w akcie i sami musicie wypelnic druk i zaplacic
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Kris »

W akcie mam tylko takie informacje:

Notariusz pobrała:
 - opłatę sądową na podstawie art. 42, art. 44 ust. 1 pkt 1 i art. 46 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 roku, Nr 167, poz. 1398 ze zm.)
 - taksę notarialną na podstawie § 3 pkt 5 w zw. z § 5 i § 16 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 roku Nr 148, poz. 1564 ze zm.)
 - podatek VAT od towarów i usług według stawki 23 % na podstawie art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 roku Nr 54 poz. 535 ze zm.)

W takim razie pozostaje pytanie... czy powinienem zapłacić to 19PLN? Żaden pieniądz, a potem widzę niektórzy mają problemy, dlatego wolałbym się ustrzec...
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: osverdis.pl »

Kris, jeżeli masz hipotekę, to musisz.
W sieci (np. tutaj) jest sporo instrukcji, jak wypełnić odpowiedni druk.
sp00ky
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 141
Rejestracja: 16 paź 2012, o 21:44

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: sp00ky »

Kris pisze:W akcie mam tylko takie informacje:
W takim razie pozostaje pytanie... czy powinienem zapłacić to 19PLN? Żaden pieniądz, a potem widzę niektórzy mają problemy, dlatego wolałbym się ustrzec...
To w takim razie witaj w klubie Kris - migusiem PCC-3 + czynny żal, bo będzie mandacik. Mi odsetki wyszły 2,02, czyli łącznie 21,02 zł :)
Niemniej czekam co będzie z mandatem...
sp00ky
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 141
Rejestracja: 16 paź 2012, o 21:44

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: sp00ky »

Aha - i jeszcze jedno zaległość za PCC-3 się nie przedawnia :(
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Kris »

Okej, już wszystko jasne... dotyczy to tylko osób z hipoteką... bo od czynności notarialnych zapłaciłem VAT...
ODPOWIEDZ