Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
mik
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2015, o 19:50

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: mik »

Dostałem z urzędu miasta następujące pismo: "...postanawiam wszcząć z urzędu postępowanie podatkowe dotyczące ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do nieruchomości za 2016 rok...". A w zasadzie to zarówno ja jak i żona dostaliśmy po 5 pism za lata 2016-2021 (każde na oddzielnej kartce A4) :D. Czy dobrze rozumiem, że to znaczy, że jedyne co chcą mi powiedzieć to, że po 5 latach zauważyli moją deklarację? Biedne drzewa tak zmarnowane. Ciekawe ile teraz zajmie przeprowadzenie postępowania...
Ghosta
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 18
Rejestracja: 1 lut 2016, o 09:09

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: Ghosta »

mik pisze: 22 lut 2021, o 21:09 Dostałem z urzędu miasta następujące pismo: "...postanawiam wszcząć z urzędu postępowanie podatkowe dotyczące ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do nieruchomości za 2016 rok...". A w zasadzie to zarówno ja jak i żona dostaliśmy po 5 pism za lata 2016-2021 (każde na oddzielnej kartce A4) :D. Czy dobrze rozumiem, że to znaczy, że jedyne co chcą mi powiedzieć to, że po 5 latach zauważyli moją deklarację? Biedne drzewa tak zmarnowane. Ciekawe ile teraz zajmie przeprowadzenie postępowania...
Dokładnie to chcą powiedzieć i spieszą się przed upłynięciem okresu przedawnienia (5 lat od daty powstania obowiązku podatkowego). Przyjdą jeszcze co najmniej 2 pisma:
1. z przywołaniem art. 200 ust. ordynacja podatkowa (7 dni na sprostowanie danych).
2. wyliczenie wysokości podatku.
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: vedder »

cześć
a propos PON za 2020, który niektórzy z Was dostali

dostałem to wyliczenie i na nim są cztery pozycje:
1. budynki mieszkalne (domniemywam po metrażu że to mieszkanie) - stawka 0,81 zł za 1 m2
2. budynki pozostałe (pow 2.2m) - tu jest stawka 8,05 zł za 1 m2 - i tu mi wychodzi ponad 400 PLN (prawie 50m2!!!) - nie mam pojęcia co to jest
3. Grunty pozostałe - stawka 0,50 zł za 1 m2 (40,28m2) - też nie mam pojęcia co to
4. Grunty pozostałe - stawka 0,50 zł za 1 m2 (19 m2) - zakładam, że to garaż

czy może wiecie co to jest (akurat u mnie) pozycje 2 i 3? też macie coś takiego?

dzięki z góry
tomek
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: Kris »

Ale tu jest rozmowa o użytkowaniu wieczystym, a nie podatku... to inne kwestie.
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: vedder »

@Kris tak, wiem. dołączyłem się do wątku, żeby nie tworzyć nowego
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: Andrew »

O ile sie nie myle:
1 - mieszkanie
2 - miejsca postojowe/udzial w garazu
3 i 4 - udzial "w terenie". Czym sie 3 i 4 od siebie roznia, to nie wiem (nie chce zgadywac).
emka
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 121
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 15:46

Re: [PORADNIK] Przekształcenie użytkowania wieczystego - opłata jednorazowa z bonifikatą

Post autor: emka »

vedder pisze: 3 mar 2021, o 08:51 cześć
a propos PON za 2020, który niektórzy z Was dostali

dostałem to wyliczenie i na nim są cztery pozycje:
1. budynki mieszkalne (domniemywam po metrażu że to mieszkanie) - stawka 0,81 zł za 1 m2
2. budynki pozostałe (pow 2.2m) - tu jest stawka 8,05 zł za 1 m2 - i tu mi wychodzi ponad 400 PLN (prawie 50m2!!!) - nie mam pojęcia co to jest
3. Grunty pozostałe - stawka 0,50 zł za 1 m2 (40,28m2) - też nie mam pojęcia co to
4. Grunty pozostałe - stawka 0,50 zł za 1 m2 (19 m2) - zakładam, że to garaż

czy może wiecie co to jest (akurat u mnie) pozycje 2 i 3? też macie coś takiego?

dzięki z góry
tomek
To jest tak:
poz. 1 - podatek za mieszkanie, naliczany od metrażu mieszkania (stawka 0,81 zł/m2 w 2020 r.)
poz. 2 - podatek za miejsce/-a postojowe w hali garażowej, naliczany od udziału w powierzchni całej hali garażowej (stawka 8,05 zł/m2 w 2020 r.)
poz. 3 - podatek za współwłasność gruntu, związany z posiadaniem mieszkania, naliczany od udziału w gruncie (stawka 0,50 zł/m2 w 2020 r.)
poz. 4 - podatek za współwłasność gruntu, związany z posiadaniem miejsca postojowego w hali garażowej, naliczany od udziału w gruncie (stawka 0,50 zł/m2 w 2020 r.).

Ogólnie zasada jest taka, że jeżeli kupujemy mieszkanie czy miejsce postojowe to jednocześnie nabywamy udział w gruncie, na którym stoi budynek/garaż i od tego także płaci się podatek od nieruchomości.
emka
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 121
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 15:46

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: emka »

Stawki podatku od nieruchomości nieco rosną z roku na rok. Za 2021 r. w Warszawie obowiązują następujące kwoty za m2:
0,85 zł - powierzchnie mieszkalne,
8,37 zł - powierzchnie budynków tzw. pozostałe, m.in. garaż/hale garażowe,
24,84 zł - powierzchnie budynków związane z działalnością gospodarczą,
0,52 zł - grunty tzw. pozostałe

Źródło:
UCHWAŁA NR XXXIX/1211/2020 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z dnia 19 listopada 2020 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: vedder »

@emka dziękuję :-)
stawka za garaż mnie zabija :-)
kamiluus19
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 12
Rejestracja: 20 cze 2013, o 12:05

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: kamiluus19 »

Czy każdy z was dostał pismo o wartości podatku? Ja nie dostałem i za bardzo już nie wiem jaką kwotę mam zapłacić bo się już gubię z tym podatkiem i UW
ODPOWIEDZ