Płatna konserwacja okien

Dział dla osób, które kupiły mieszkania w blokach 53-53D.
slider
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 106
Rejestracja: 14 lut 2013, o 09:58

Płatna konserwacja okien

Post autor: slider »

Widzieliście nowe ogłoszenie w naszej gablotce? Administrator informuje, że deweloper załatwił, że jakaś firma za opłatą będzie nam konserwowała okna. Jak ktoś ich nie będzie konserwował zgodnie z wolą R., to straci rękojmię.

Kolejny przewał czy normalna praktyka? Coraz więcej różnych przemyśleń zbiera mi się przed inauguracyjnym spotkaniem wspólnoty.
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: osverdis.pl »

Wygląda to kuriozalnie. To, że proponują usługę jest OK, ale straszenie utratą rękojmi jeżeli nie zapłaci się kilkuset złotych, to przegięcie.

Chyba faktycznie trzeba będzie "uatrakcyjnić" nadchodzące zebranie... TUTAJ wydzieliłem osobny wątek dotyczący w/w spotkania.

Obrazek
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: Konkordat »

chyba się komuś rękojmia z gwarancją pomyliła
Skydiver
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 204
Rejestracja: 4 cze 2013, o 21:05

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: Skydiver »

Hmm tak się zastanawiam i z tego co wiem w I etapie producentem okien była firma Stolcho, więc jak gwarancję/rękojmię (jakkolwiek się to nazywa) którą daje firma Stolcho może utrzymać serwis firmy Invest Profil?. Jak coś się popsuje to Stolcho zwali winę na złe serwisowanie okien, bo zajmowała się tym inna firma.
se7en
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 210
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:54

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: se7en »

Hm, a to rękojmia nie jest przypadkiem między sprzedającym a kupującym?

Ponadto nie mam w żadnej umowie wspomniane o płatnych serwisach za okna, które są warunkiem rękojmi/gwarancji.

Chyba zastosowanie szantażu na zasadzie zapłacisz albo nie masz rękojmi jest nie zgodne z prawem.
Skydiver
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 204
Rejestracja: 4 cze 2013, o 21:05

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: Skydiver »

Rękojmia wynika z uprawnień art. 556 kodeksu cywilnego, więc deweloper nie decyduje o tym kiedy wygasa. Na podstawie art. 558 kc taką rękojmie można rozszerzyć albo ograniczyć ale musi to być zawarte w umowie i określone w przepisach szczególnych. Natomiast do takich spraw podchodzi się indywidualnie i jeśli wada/usterka będzie spowodowana brakiem odpowiedniego serwisowania kosztami naprawy może być obarczony nabywca, natomiast jeśli nie zdecydujecie się na serwis i okaże się że okno ma wadę która powstała np. z powodu błędu produkcyjnego to okno powinno być naprawione na koszt Ronsona/producenta.
Na pewno cena 18zł/m2 w przypadku tak dużych okien to jest jakieś nieporozumienie.
se7en
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 210
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:54

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: se7en »

Skydiver pisze:Na podstawie art. 558 kc taką rękojmie można rozszerzyć albo ograniczyć ale musi to być zawarte w umowie i określone w przepisach szczególnych.
Wiem. I nie zapłacę.

Rękojmia jest na wady ukryte. Serwis wykonywany 11 miesięcy po odbiorze mieszkania do tego nic nie ma.
and
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 423
Rejestracja: 21 cze 2012, o 18:22
Budynek: 53B

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: and »

To chyba temat do poruszenia na spotkaniu wspólnoty. Przecież stawka 18 zł daje ok 100 zł za okno. Co ma powierzchnia okna do konserwacji ramy
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: osverdis.pl »

Na mój nos, przy czym zaznaczam, że to wyłącznie spekulacje, sprawa wygląda tak: deweloper/generalny wykonawca kupił okna na okazyjnych warunkach, zgadzając się w umowie ze sprzedawcą na określone warunki płatnego serwisu, a teraz próbuje przerzucić te koszty na nas.

Sęk w tym, że to ewentualnie oni mogą utracić rękojmię/gwarancję, nas to nic nie obchodzi - my kupiliśmy okna (razem z resztą mieszkań) od Ronsona i to umowa z tą firmą nas obowiązuje. A, jeżeli się nie mylę, nigdzie nie było ani słowa o konserwacji okien.
dudek
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 145
Rejestracja: 15 paź 2012, o 16:54
Budynek: 53

Re: Płatna konserwacja okien

Post autor: dudek »

osverdis.pl pisze: A, jeżeli się nie mylę, nigdzie nie było ani słowa o konserwacji okien.
Nie no, w instrukcji użytkowania było nawet całkiem sporo - jak często konserwować, jakich środków używać itp. Nic natomiast nie było o wzywaniu płatnego serwisu.
ODPOWIEDZ