Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Andrew »

Sprobuje (chociaz mistrzem w tym temacie nie jestem :) ). Na duzych klockach - mozemy kwestionowac dwie kwestie w zakresie zmian stawek:
1) zmiana stawki procentowej za garaz z 1% na 3%; w skrocie przepisy w tej kwestii sa dosyc nieprecyzyjne, ale stoimy na stanowisku, ze po pierwsze nie zmienil sie sposob/cel korzystania z garazu (nadal jest na cele mieszkaniowe), a po drugie (tego chyba nie ma w tym pismie), takie miejsca postojowe, jezeli sa w bryle budynku i nie stanowia odrebnej nieruchomosci, powinny byc uznane jako przeznaczone na cele mieszkaniowe; tak jest np. w przypadku domkow 1-rodzinnych - jezeli garaz jest w jednej bryle domu, to jest 1%, a jezeli jest osobnym budynkiem, to mamy 3%;
2) szacunek skarbu panstwa w zakresie wartosci nieruchomosci, na ktorej stoja nasze budynki; na jego podstawie obliczana jest oplata za uzytkowanie wieczyste; wydaje sie, ze jest on zawyzony a uzasadnienie jego drastycznego wzrostu kiepskie (np. Dostep do dobrej komunikacji w odleglosci 600m - w Warszawie to zaden wyczyn, a obecnie komunikacja jest beznadziejna; pisza jeszcze o metrze, ktore nedzie w odleglosci ponad 1km od naszego osiedla); zeby to podwazyc, musimy zatrudniz rzeczoznawce, ktory wyceni nieruchomosc; jezeli nowa wycena bedzie nizsza (a raczej tak powinno byc), to mamy oczywisty argument za obnizeniem oplat; ta kwestia w pismie sie nie pojawia.
3) ja bym sie odniosl jeszcze do kilku drobiazgow:
- u mnie pojawilo sie bledne zaokraglenie jednej ze stawek
- wyliczone stawki na rok 2018 i 2019 nie zostaly obliczone w sposob jasny i czytelny (skopiowanie zapisu z ustawy to malo); szczerze mowiac jak dla mnie sa blednie wyliczone, ale moze zle rozumiem ustawe;
- w poprzednich wyliczeniach oplaty byly rozbite na obreby, teraz jest tylko suma.

To chyba tyle. Soecjalista w tym zakresie nie jestem, ale tak to widze. Sorry za ewentualne literowki - pisalem na telefonie.
rdx123
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 80
Rejestracja: 10 lut 2012, o 08:39

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: rdx123 »

adrew ma rację co do pkt 2. NAJWAŻNIEJSZY jest nowy operat szacunkowy. Jeśli będzie różnica w cenie około 40%, to SKO wyśrodkuje wycenę, czyli spotkamy się po drodze.
W zał. poddaję pod rozmowę i dalszych zmian moją propozycję odwołania tylko w zakresie mieszkania. osoby które mają garaż muszą albo dopisać tę kwestię do jednego wniosku albo złożyć oddzielny wniosek.
Co do propozycji w e-kartoteka to wzór chyba jest z google.
Mam pytanie, jak wspólnota zapłaci za wycenę oraz ew. prawnika, będzie potrzebna uchwała, czy wyjmie z kapelusza i zapłaci ?
Załączniki
Wzór odwołania.pdf
(237.54 KiB) Pobrany 299 razy
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: vedder »

rdx123 - bardzo dobre pismo. dziekuje

tylko teraz musimy ustalić co robimy - jedno pismo czy dwa? robimy operat czy nie? jeśli robimy to kto płaci? itd itp.
Czy osoba informująca tu na forum że prowadzi rozmowy z IM mogłaby jasno odpowiedzieć czy przejmuje koordynację tematu w całości czy każdy sobie?
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Andrew »

Pismo powinno byc jedno.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Kris »

Właśnie...
irus_z
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 18
Rejestracja: 5 gru 2012, o 08:10
Budynek: 53B

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: irus_z »

Witam ja również chętnie się przyłączę i będę partycypować w ewentualnych kosztach - proszę tylko o info gdzie i kiedy
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Andrew »

Irus_z, dzieki za info. Wpisz sie prosze na liscie w ochronie i... czekamy :)
przemek.k
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2016, o 20:31

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: przemek.k »

Witam, mam pytanie czy to jest lista ogólnoosiedlowa czy tylko dla wspólnoty a-d?
rdx123
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 80
Rejestracja: 10 lut 2012, o 08:39

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: rdx123 »

co do garażu i zmiany z 1% na 3% nic się nie zrobi- jest uchwała Sądu Najwyższego -
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orz ... 062-12.pdf
na którą powołuje się zresztą zarząd skarbu państwa. zatem w mojej ocenie pozostaje tylko podważenie operatu szacunkowego.
Jako ciekawostkę powiem, że SKO rocznie rozpatruje około 15 tys spraw, z tego 7 tys dotyczą opłat za wieczyste użytkowanie.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Kris »

Czyli realnie można ugrać max kilka stówek... przy założeniu, że uznają ten nowy operat, a pewnie nie muszą :(
ODPOWIEDZ