Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
ziucia
Posty: 64
Rejestracja: 21 kwie 2015, o 17:02
Budynek: 53G

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: ziucia »

Kasia i Kamil,
ja również się cieszyłam że do mnie pismo nie przyszło dopóki nie dostałam wezwania do zapłaty (wrzesień2018), okazało się że w grudniu 2017 r. nie odebraliśmy dwukrotnie!!!! listu poleconego co organ uznaje jako doręczenie skuteczne. Nasz beznajdziejny listonosz (bo to jego wina bo w tym czasie byliśmy w domu a żadnej koresp. ani wezwania nie było) pozbawił nas możliwości odwołania się do SKO od podwyżki użytkowania wieczystego miejsca postojowego.
Podam ci numer tel. do osoby z którą ja wyjaśniałam zaistniałą sytuację, zapewne sprawdzi wam stan konta i ewentualną podwyżkę.
22/ 551 21 58 - wydział naliczania opłat
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: osverdis.pl »

Dyskusję na temat jakości pracy listonosza przeniosłem tutaj.
JEZZ
Posty: 16
Rejestracja: 28 sty 2016, o 22:09

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: JEZZ »

Witam
Mieszkam w G i otrzymałam informację w 2016 o wysokości użytkowania wieczystego i nic więcej do tej pory.
Kasia i Kamil
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 35
Rejestracja: 22 lip 2015, o 18:36
Budynek: 53E

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Kasia i Kamil »

Ziucia my co roku tam dzwoniliśmy pytać o wysokość opłat i kazali wpłacać tyle, ile było wskazane na ostatnim piśmie.
Na piśmie jest informacja, że jest to wysokość opłat na rok bieżący i lata kolejne, więc jeśli nie dostaniemy nowego pisma należy wpłacać tyle, co dotychczas. Co roku od 2015 r wpłacamy tyle samo i dlatego zdziwiłam się, że piszecie o podwyżkach.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Kris »

Ciekawe jak to się do osób, które zapłaciły zwiększoną kwotę... pozostaje do wyjaśnienia.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2019, o 21:44 przez Kris, łącznie zmieniany 1 raz.
otomichal
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2014, o 10:47
Budynek: 53C

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: otomichal »

witajcie,

poczytałem ustawę i wygląda, że jest lepiej niż się spodziewałem. Prawnikiem nie jestem, ale jak dla mnie to z ustawy wynika wprost, że nawet jeśli poprzednie decyzje administracyjne ustaliły na garaże stawkę 3%, to i tak opłaty za przekształcenie są ustalone na poziomie 1% ceny nieruchomości gruntowej na mocy ustawy, więc chyba nie ma sensu nawet się odwoływać...
Chyba, że ktoś jest zainteresowany odzyskaniem różnicy 3%-1% :)

http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3161_u.htm

żeby tylko jeszcze się podpisała u Prezydenta...

--------------------------------
USTAWA

z dnia 31 stycznia 2019 r.

o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Art. 1. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 2204 i 2348) w art. 72 w ust. 3 po pkt 3a dodaje się pkt 3b w brzmieniu:

3b) za nieruchomości gruntowe, na których położone są garaże lub stanowiska postojowe niewykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej albo nieruchomości przeznaczone na te cele – 1% ceny;”.

Art. 2. W ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. poz. 1716 i 2540) w art. 9:

1) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:

„3a. Jeżeli na obszarze danej gminy obowiązuje uchwała rady gminy podjęta na podstawie ust. 4, określająca stawki procentowe bonifikaty od opłaty jednorazowej wyższe niż określone w ust. 3, wojewoda niezwłocznie, w drodze zarządzenia, podwyższa stawki procentowe bonifikaty, o których mowa w ust. 3, uwzględniając warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych wynikające z tej uchwały.

3b. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 3, bonifikaty obejmują również opłaty i opłaty jednorazowe wnoszone za stanowiska postojowe i garaże, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 3.”;

2) po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 4, bonifikaty mogą obejmować również opłaty i opłaty jednorazowe wnoszone za stanowiska postojowe i garaże, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 3.”;

3) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Spółdzielnia mieszkaniowa uwzględnia wysokość opłaty i opłaty jednorazowej oraz wartość udzielonej bonifikaty, o której mowa w ust. 1, 3, 3a i 4, przy ustalaniu wysokości kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, obciążających osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali.”.

Art. 3. 1. Do ustalenia wysokości rocznej opłaty przekształceniowej za nieruchomości, o których mowa w art. 72 ust. 3 pkt 3b ustawy zmienianej w art. 1, przyjmuje się stawkę procentową w wysokości 1% ceny nieruchomości gruntowej.

2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy umarza się postępowania w sprawach ustalenia lub aktualizacji stawek procentowych opłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, jeżeli dotyczą nieruchomości, o których mowa w art. 72 ust. 3 pkt 3b ustawy zmienianej w art. 1.

3. Jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy obowiązywała stawka procentowa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego niezgodna z art. 72 ust. 3 pkt 3b ustawy zmienianej w art. 1, właściwy organ, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, ustala tę stawkę zgodnie z tym przepisem. O wysokości nowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej od 2019 roku właściwy organ powiadamia użytkownika wieczystego na piśmie.
--------------
Pozdrawiam,
Michał
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Andrew »

Michal, dzieki za info. Jak dla mnie te zapisy mowia wprost, ze mozemy spac spokojnie. Oby tylko podpis prezydenta sie pojawil.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Kris »

Niech i w tym przypadku będzie 'długopisem' :)
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: osverdis.pl »

Póki co ma ważniejsze sprawy na głowie - trzeba łapać ostatnie chwile sezonu narciarskiego.
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Andrew »

Podpisal! :)
ODPOWIEDZ