Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Konkordat »

W garażu zanegowali "podwójną" podwyżkę, w mieszkaniu napisali że wszystko zgodnie bez prawem
agatkaam
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2015, o 14:39
Budynek: 53

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: agatkaam »

Wzrost opłaty wynika z aktualizacji wartości gruntu. Podobno poprzednia aktualizacja była w 2002 roku więc niestety wartość gruntu znacząco wzrosła. W przypadku garażu wzrost wynikałq też że zmiany stawki %. Do tej pory płacilismy 1% od czegoś A teraz mielibyśmy płacić 3%. No i właśnie ta zmiana stawki % została uznana za niezasadną.
kiwdul
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 193
Rejestracja: 15 sie 2013, o 20:56
Budynek: 53C

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: kiwdul »

Rok wyborczy = cud jest możliwy

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... nstwa.html

Na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd - zapowiedział we wtorek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że takie poselskie poprawki przewidziano do senackiej noweli ustawy "przekształceniowej".
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Kris »

Pomysły jakie w mojej sprawie mi przychodzą to:

- skarga konstytucyjna i powołanie się na równość wobec prawa i traktowania przez nie itp.
- odwołanie się od decyzji mimo upływu terminu (https://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruc ... rminu.html)

Pierwszy sposób mi nie przysługuje, bo nie wyczerpałem istniejących ówcześnie dróg odwoławczych, pozostaje druga kwestia... no i oczywiście to co wspomniał @kiwdul, czyli czekanie na łaskę/niełaskę władz... wybory, więc widać światełko w tunelu...
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Andrew »

Oby, trzymajmy kciuki.
To chyba jednak nie rozwiaze problemu dotyczacego miejsc postojowych - brak bonifikaty.
pawelVerdis
Posty: 18
Rejestracja: 4 sie 2017, o 08:52

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: pawelVerdis »

Kris pisze: 30 sty 2019, o 08:49 Pierwszy sposób mi nie przysługuje, bo nie wyczerpałem istniejących ówcześnie dróg odwoławczych, pozostaje druga kwestia... no i oczywiście to co wspomniał @kiwdul, czyli czekanie na łaskę/niełaskę władz... wybory, więc widać światełko w tunelu...
Z informacji zawartych w linku wynika, że odwołać można się od odrzucenia wniosku o o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Nie ma natomiast informacji po jakim czasie można składać wniosek o przywrócenie terminu. Rozumiem z tego, że to pozwoli złożyć odwołanie po terminie ale nie gwarantuje to obniżenia @kiwdul Jeśli ktoś wie jaka jest dokłada procedura odwoławcza chętnie się tego dowiem.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Kris »

Moim zdaniem procedura jest taka:

1. Składam do SKO prośbę o przywrócenie terminu (art. 58 k.p.a.) wraz z treścią odwołania które powinno być już dawno złożone.
2. SKO odrzuca moją prośbę.
3. Zakładam sprawę w WSA/NSA.
otomichal
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2014, o 10:47
Budynek: 53C

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: otomichal »

--------------
Pozdrawiam,
Michał
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: Kris »

No i super! Garaż widzę też ma objąć... super! Pytanie czy też na takim samym poziomie :)
pawel
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 43
Rejestracja: 11 lut 2012, o 10:45

Re: Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Post autor: pawel »

Czy orientujecie się może czy istnieje wzór wniosku o skorzystanie z bonifikaty? Mam wrażenie, że najpierw należy otrzymać zaświadczenie o przekształeceniu ale to potrwa pewnie dłużej niż 12 miesięcy. Czy w takim razie zarząd wspólnoty nie powinien rozesłać nam wzoru wniosku o wcześniejsze wydanie takiego zaświadczenia?
ODPOWIEDZ