Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Dział dla osób, które kupiły mieszkania w blokach 53E-53G.
ewelina
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 70
Rejestracja: 20 sie 2014, o 23:13
Budynek: 53F

Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: ewelina »

Cześć,
Zapewne dostaliście zawiadomienie o spotkaniu wspólnoty + plan obrad.
O dziwno nie ma ani słowa o sytuacji prawnej działki..
Czy nie uważacie, że powinniśmy się domagać obecności na spotkaniu przedstawiciela dewelopera, aby przedstawiono aktualną sytuację?
Co o tym myślicie?
MAJ40i4
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 182
Rejestracja: 23 sty 2014, o 00:31
Budynek: 53E

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: MAJ40i4 »

Kwestia do przemyślenia, jeśli zaprosimy ich na spotkanie to nie wim czy coś więcej powiedzą aniżeli w piśmie dla mieszkańców H. A my będzimey mieć równy rok od tej datym na powołanie się odnośnie "usterki" jaką jest zasiedzenie.
piotress
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2014, o 21:59

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: piotress »

Cześć,

A zapoznawaliście się z materiałami na spotkanie? Jestem dopiero na początku czytania i dyskutuję o tym ze znajomym z paru pięter wyżej i na gorąco przychodzą jeszcze 3 inne pytania na myśl (w żadnej wspólnocie mieszkaniowej wcześniej nie brałem udziału - pierwsze mieszkanie):
1) Zmiany w opłatach (wprowadzenie nowej stawki na utrzymanie części wspólnych, zwiększenie kosztu garażu prawie o 100% oraz zapis, że te koszty mogą być zmienne (par.1 punkt 5). Ktoś z Was spotkał się w innych wspólnotach z takimi praktykami? Sprawdzał ktoś z Was, jakie pozycje składowe obecnie wchodzą w koszty eksploatacyjne? Jutro siądę i poanalizuję, wrzucę tabelkę w excela.
2) Czemy na spotkaniu najpierw będzie głosowanie uchwał, a dopiero później ich omówienie?
3) Czemu nie ma punktu o wyborze zarządu wspólnoty?

Moim zdaniem temat działki wyjdzie przy punkcie 5 obrad.
Ola33
Posty: 9
Rejestracja: 3 sty 2015, o 19:42

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: Ola33 »

Jesteśmy tego samego zdania. Ogólnie nie podoba nam sie większość uchwał szczególnie te dot. Zmiany opłat! I należałoby zmienić plan spotkania najpierw omawiane pózniej głosowanie! Na samym początku powinnismy wybrać zarząd wspólnoty!! Proponuje na forum "omówić" uchwały
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: osverdis.pl »

Cześć,

Mam dla Was garść informacji na podstawie doświadczeń "starej" wspólnoty:

1. W największym skrócie: to jest (opieram się na tym, co było nam przedstawiane rok temu) jakaś im kombinacja, która ma sprawić, że będzie uczciwiej. Nieoficjalnie słyszałem informację, że na początku deweloper naciska żeby opłaty za garaż były niskie (żeby ludzie chętniej kupowali miejsca postojowe), a po jakimś czasie się podnosi... Więcej poczytacie o tym np. tutaj, przy czym dyskusję proponuję prowadzić w tym wątku - jesteście w końcu osobną wspólnotą.

2. Bo IM dyskusja średnio interesuje, zależy im na przepchnięciu uchwał ;). Możecie oczywiście przy ustalaniu porządku obrad zażądać zmian w agendzie, ale znaczenie ma to raczej symboliczne, bo i tak będzie pewnie niewiele osób, niczego na miejscu nie przegłosujecie (wymagane ponad 50% udziałów);

3. Bo IM samo tworzy zarząd. Czy to dobre, czy niedobre rozwiązanie - można dyskutować (poczytajcie sobie np. tutaj, dyskusja dotycząca Waszej wspólnoty, j.w., w tym dziale). U nas kilka osób naciskało na stworzenie tzw. rady mieszkańców "obok" zarządu. Rada została zawiązana i tyle, z tego co wiem, to jako całość nigdy nic sensowego nie zrobiła (bezsensownego zresztą też nie ;) ).
Rafał
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 8
Rejestracja: 10 sie 2015, o 12:37
Budynek: 53F

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: Rafał »

Witam,
po analizie materiałów jakie dostaliśmy mam następujące uwagi:

1. Do nowej stawki za miejsce garażowe zostały wrzucone opłaty za część wspólną (mieszkalną), tj.: energię elektryczną, utrzymanie czystości i zieleni, serwis techniczny, materiały do konserwacji, przeglądy obowiązkowe pomimo, iż garaż jest osobno opomiarowany i ma wyliczone na tej podstawie stawki za miejsce postojowe. Stąd wynika, że za 1 miejsce postojowe płacimy nie tylko za garaż, ale także za część części wspólnej. Moim zdaniem jak już dzielimy opłaty między części wspólne, to dzielmy, a jak nie to nie. Część garażowa powinna mieć osobny podlicznik na wodę oraz na energię elektryczną. Właściciele miejsc postojowych nie powinni partycypować w kosztach np. utrzymania zieleni.

2. Przydałby się ktoś do "kontroli" naszego "Zarządcy" oraz Umów jakie podpisuje = wybór Zarządu Wspólnoty spośród właścicieli nieruchomości. To, że "stara" (Verdis etap I, II i III) wspólnota tego nie zrobiła, to chyba nie jest najlepszy wybór. Kontrola Prezesów Integrum nad naszym zarządcą, samym sobą, by dbał o nasze interesy oraz egzekwował naprawy w ramach rękojmi od dewelopera (w minionym roku zapłaciliśmy 9 911,53zł za naprawy w garażu mimo, iż wszystko jest objęte gwarancją oraz rękojmią) jest umówmy się dość wątpliwa.

3. W uchwale 3/2016 - kwoty za: utrzymanie czystości i zieleni, administrowanie i księgowość, monitoring ppoż oraz konserwację dźwigów nie zgadzają się z dotychczasowymi umowami oraz stawkami przedstawionymi w materiałach do spotkania (są zawyżone, a sądząc po nadwyżce pieniędzy jaką teraz mamy przekierować na fundusz remontowy, nie jest konieczne kolejne zawyżenie stawek).

4. Brak jest przedstawionych nowych umów na rok 2016. Mamy przegłosować nowy plan gospodarczy, choć nie podano nam jakie mamy aktualne warunki finansowe z poszczególnymi firmami. Brak jest udostępnionych umów w e-kartotece za rok 2015: konserwacja dźwigów, monitoring ppoż., serwis techniczny (Remo - VIP).

5. Generalnie powinniśmy ustalić formę głosowania: czy każde mieszkanie ma 1 głos czy waga każdego głosu jest zgodna z udziałem w nieruchomości.
Jak wtedy uwzględnić miejsca postojowe- jako 1 głos każde? Ze względu na temat zasiedzenia sporo osób nie podpisało końcowych Aktów notarialnych, co oznacza, że Deweloper wciąż ma prawo głosu w wysokości udziału/ ilości tych mieszkań. Duża liczba miejsc postojowych nie została wykupiona i jeśli każde miejsce postojowe będzie miało 1 głos i każde mieszkanie również będzie miało 1 głos, to może się okazać, że czego byśmy nie próbowali zmienić, to Deweloper przegłosuje to, co będzie mu wygodne, a nie konieczne korzystniejsze dla Nas (mieszkańców).
Stąd tak ważne jest wybranie Zarządu, który miałby kontrolę nad organizowaniem przetargów i wybraniem najkorzystniejszej oferty, a potem dopiero podpisaniem umowy. Niekorzystnym przykładem może być umowa na konserwację dźwigów:
Zgodnie z propozycję Planu gospodarczego mamy zapłacić 4 489,07zł/m-c za konserwację 6 dźwigów, co daje kwotę 680zł za każdy dźwig. Ceny rynkowe konserwacji miesięcznej dźwigów plasują się w wysokości 130 - 300zł.

6. Fundusz remontowy (Uchwała 2/2016): Fundusz remontowy powinien być rozdzielony na część garażową i na część wspólną. Nie każdy musi mieć miejsce postojowe i możliwe jest, że ktoś ma miejsce postojowe, a nie posiada mieszkania. Stąd wrzucanie całości do jednego wspólnego worka nie będzie rozwiązaniem sprawiedliwym. Ponadto w garażu remonty i naprawy nie są tak częste i kosztowne jak w częściach wspólnych.
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: osverdis.pl »

Z windami to jest zazwyczaj tak, że deweloper ubija deal z producentem dźwigów zobowiązując się (i, w efekcie, wspólnotę) do konserwacji przez X czasu za mocno zawyżoną stawkę...

Co do formy głosowania, w "starej" wspólnocie głosujemy udziałami.
ewelina
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 70
Rejestracja: 20 sie 2014, o 23:13
Budynek: 53F

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: ewelina »

generalnie, tez nie podoba mi się propozycja opłat za 2016 rok, podwyżka za miejsce postojowe jest bardzo wysoka...
Mam też wątpliwości co do ochrony..przecież obie wspólnoty mają jedną firmę i ochroniarze obejmują "swoim zasięgiem" całe osiedle...jak więc to możliwe, że są dwie oddzielne umowy? Jak to jest rozliczane?
w ogóle mnóstwo ogólników w tych materiałach typu (...) pracownikom ochrony został zwiększony zakres obowiązków w celu poprawy komfortu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców (...) to niby co to znaczy?

w kwestii powołania "anioła stróża" który będzie czuwać nad działaniami Zarządcy - wydaje mi się, że byłaby to robota na pełny etat i nie wiem czy taka osoba się znajdzie.. Ale pomysł dobry.

Widzę, że będzie ostra dyskusja na zebraniu :-)
Ciekawe jak z frekwencją...
Charlie
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 18
Rejestracja: 25 lut 2015, o 10:10
Budynek: 53E

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: Charlie »

Dla mnie też dość dziwnym jest brak, w ramach planu posiedzenia, punktu wyboru Zarządu.
Ponadto trudno mi zaakaceptować plan finanasów na przyszły rok jeśli jedyna podana informacja to jedna tabelka w papierach nam przesłanych, a nie przekazano żadnych materiałów źródłowych dla tych wyliczeń.
Potencjalne wejście w życie nowych kalkulacji opłat od stycznia 2016 też jest średnim pomysłem (działanie wstecz).

Jeszcze na koniec pytanie, czy może wśród naszych mieszkańców są jacyś pasjonaci zarządzania wspólnotą?
Pytam dlatego, że we wspólnocie do której należy moja koleżanka znalazły się dwie takie osoby i chciały poprowadzić wspólnotę.
Tam okazało się, że świetnie sobie radzą i nawet sprawy niewykonalne dla zarządcy okazały się do zrobienia.
Sumienie mam czyste. Nieużywane.
ewa
Posty: 99
Rejestracja: 30 cze 2014, o 11:14
Budynek: 53F

Re: Spotkanie Wspólnoty 17 MAR

Post autor: ewa »

Rafał pisze:1. Do nowej stawki za miejsce garażowe zostały wrzucone opłaty za część wspólną (mieszkalną), tj.: energię elektryczną, utrzymanie czystości i zieleni, serwis techniczny, materiały do konserwacji, przeglądy obowiązkowe pomimo, iż garaż jest osobno opomiarowany i ma wyliczone na tej podstawie stawki za miejsce postojowe. Stąd wynika, że za 1 miejsce postojowe płacimy nie tylko za garaż, ale także za część części wspólnej. Moim zdaniem jak już dzielimy opłaty między części wspólne, to dzielmy, a jak nie to nie. Część garażowa powinna mieć osobny podlicznik na wodę oraz na energię elektryczną. Właściciele miejsc postojowych nie powinni partycypować w kosztach np. utrzymania zieleni.
to dla mnie również niezrozumiałe; część mieszkalna to część mieszkalna i nie powinno jej być w części garażowej..
(w minionym roku zapłaciliśmy 9 911,53zł za naprawy w garażu mimo, iż wszystko jest objęte gwarancją oraz rękojmią) jest umówmy się dość wątpliwa.
no właśnie - co to były za naprawy? bo jak przeciekające ściany to draństwo

Zastanawia mnie również, dlaczego stawki np. za wodę są ustalane jednakowo dla wszystkich i zależą od osoby. Mamy przecież liczniki. Są osoby, które nie pracują i siedzą w domu, albo pracują w domu, a są osoby które wychodzą rano nawet nie pijac kawy i wracają do domu wieczorem. Ja właśnie mam nadwyżkę a teraz po podwyżkach będę mieć jeszcze większą nadwyżkę. Uważam, że opłaty powinny się opierać na dotychczasowym zużyciu...
ODPOWIEDZ