TV Naziemna

Tutaj zgłaszamy i opisujemy wszelkie usterki zauważone na terenie osiedla.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: TV Naziemna

Post autor: Kris »

piknew, przepraszam, zapomniałem. Wpisałem w tel i spróbuję dziś to sprawdzić.
Pilat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 74
Rejestracja: 21 mar 2018, o 10:34

Re: TV Naziemna

Post autor: Pilat »

piknew pisze: 6 kwie 2020, o 23:43 Dzięki. Zgłosiłem awarię, ale w związku z bieżącą sytuacją nieprędko coś się zadzieje...
I jak sąsiad? Masz jakiś odzew?

Piotr
piknew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 113
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 14:41
Budynek: 53A

Re: TV Naziemna

Post autor: piknew »

Nie, nie ma odzewu...

Dzisiaj sprawdziłem i DVB-T - pojawił się. Nie wiem, czy jest to jakaś niestabilność czy mój błąd (w łączeniu). Nie ma natomiast sygnału radiowego. W sumie to nie wiadomo czy kiedykolwiek ten sygnał był. @Kris, jak się uda sprawdzić w 53D to będzie porównanie z innym budynkiem.

Trochę walczę o ten sygnał radiowy, bo w mieszkaniu niezbyt dobrze FM odbiera z "patyka" (no i bardzo wrażliwe to jest na np. przechodzącą osobę).
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: TV Naziemna

Post autor: Kris »

Właśnie sprawdziłem. Gra w pełnym stereo na 91FM. Na niższych częstotliwościach taże gra i znajduje stacje w stereo...
piknew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 113
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 14:41
Budynek: 53A

Re: TV Naziemna

Post autor: piknew »

Dziękuję. Rozumiem, że taki test typu "odłącz kabel, podłącz kabel" wykonałeś (by zobaczyć, czy jest różnica w odbiorze)?
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: TV Naziemna

Post autor: Kris »

Nie, takiego testu nie wykonałem, bo nie mam podpiętej takiej krótkiej anteny (gdzieś leży, ale nie pamiętam gdzie). W każdym razie radio na naszej instalacji gra świetnie.
piknew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 113
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 14:41
Budynek: 53A

Re: TV Naziemna

Post autor: piknew »

W czwartek był u mnie pan z obsługi technicznej. Sygnały DVB-T są prawidłowe (3 MUX'y z Raszyna). Niestety, ale miernik, który posiadał nie był przystosowany do pomiaru np. modulacji FM w zakresie 88-108 MHz. Poprosiłem więc tylko o zrobienie zdjęć samych urządzeń w torze przesyłowym (szczególnie wzmacniaczy, ew. separatorów) - chodzi o np. określenie, czy są dostosowane do 88-108 MHz czy może tylko do pasma UHF (to byłby niezły "zonk" wtedy).
Podejrzewałem u siebie jeszcze np. uszkodzenie zwrotnicy w samym gniazdku. Przyniosłem więc tuner w okolice wejścia i wpiąłem bezpośrednio. Niestety, ale odbioru FM nie było, czyli sygnału na 88-108 MHz z dachu nie dostaję...

@Kris, U mnie nawet bez anteny odbiera bardzo dobrze np. Zet (107.50 Mhz). Ta stacja jest jednak nadawana z PKiN (i to z mocą ERP 30kW - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/160). RMF FM (91.00 MHz) z Raszyna - bardzo źle. Nie wiem, czy umiejscowienie 53D "bardziej na Raszyn" ma znaczenie... Pewnie nie, raczej umiejscowienie samego mieszkania.

A jeśli chodzi o test to bardziej mi chodzi, czy sygnał po całkowitym wypięciu kabla traci na jakości (nie chodziło mi o szukanie standardowej anteny)? Tunery odbierają już dobrze samym "gniazdkiem" antenowym. Jak pisałem powyżej - u mnie Zet z PKiN odbiera super bez podłączonej żadnej anteny (no, ale 30kW robi swoje...).

BTW. Spis stacji radiowych z informacją o tym, skąd są nadawane można znaleźć np. tutaj: http://radiomap.eu/pl/warszawa
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: TV Naziemna

Post autor: Kris »

Wiesz co, moje mieszkanie jest, w mojej ocenie, słabo umiejscowione. Trzecie piętro, wszędzie wokół bloki... czystego widok na południe nie mam absolutnie...
piknew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 113
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 14:41
Budynek: 53A

Re: TV Naziemna

Post autor: piknew »

Taki mały update: po tej dyskusji wrzuciłem u siebie zewnętrzną antenę radiową (polaryzacja pionowa). Czasami jakieś radio sobie włączę (w tej dyskusji nie chodzi o ocenę tego, co jest nadawane teraz). Jakość jest więcej niż dobra (tj. wg mnie znakomita).

Wzmacniacz okazał się dostosowany do FM, ale już nie chcę drążyć tematu (jw. sam sobie porządną antenę zainstalowałem). Problem braku sygnału radiowego wynikać może np. z uszkodzonej anteny radiowej (w sumie pręta) na dachu czy mieszacza sygnału (UHF i VHF).
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: TV Naziemna

Post autor: Kris »

No okej, ale ja mam podpięty ampli pod zewnętrzną, dachową antenę i jest super. Wszystko odbiera świetnie.
ODPOWIEDZ